Aktuálně

Začínají úpravy nebezpečné a nepřehledné křižovatky u Dobré Vody, v místě budou dopravní omezení více...

Ani tři góly nestačily. Dukla hrála poprvé v play off prodloužení, ve kterém Zlínu podlehla více...

Část ulice Tolstého bude od pondělí deset dní neprůjezdná, následně se zavře Jiráskova více...

Hygienici na Vysočině varují před letními trávicími obtížemi. Zdrojem nákazy mohou být i kostky ledu

Autoři | Foto webandi / pixabay | Zdroj Krajská hygienická stanice Kraje Vysočina, Město Jihlava

Hygienici Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina (KHSV) varují před trávicími obtížemi spojenými s létem. Jde o takzvané alimentární nákazy. Nejčastějším takovým onemocněním je salmonelóza.

Člověk se onemocněním může nakazit požitím jídla nebo vody kontaminovanými viry nebo bakteriemi a jejich toxiny. Tato nákaza se projevuje úporným průjmem, horečkou, zvracením a celkovou nevolností. Jak uvádí krajští hygienici, tato onemocnění jsou nejvíc nebezpečná pro malé děti, starší osoby nebo lidi s oslabenou imunitou. Rychle totiž může dojít k dehydrataci.

Důkladná tepelná úprava masa 

Jedním z nejčastějších onemocnění, která mohou potrápit zejména v létě, je infekční onemocnění salmonelóza. V tomto případě jsou zdrojem nákazy zvířata, jejich maso nebo vejce. Obranou před touto nemocí je důkladná tepelná úprava.

Podle informací od hygieniků na Vysočině, bylo v loňském roce nahlášeno 477 případů salmonelózy. S konzumací nedostatečně tepelně zpracovaného masa, především drůbežího, souvisí také nejčastější alimentární onemocnění kampylobakterióza. Hlavními příznaky jsou průjem, horečka, křeče v břiše. Za loňský rok bylo KHSV hlášeno 784 případů tohoto onemocnění.

Pozor na kostky ledu 

Dalším možnou cestou přenosu nákazy alimentárních onemocnění bývá i voda, která může být právě viry nebo bakteriemi kontaminovaná. „V naší republice se nemusíme bát pít kohoutkovou vodu, její jakost je hlídaná a upravovaná tak, aby byla opravdu pitná. Problém ale může nastat v zahraničí. Nespoléhejme na to, že i v jiných zemích je kohoutková voda stejná a nezávadná jako u nás. Raději si kupujme na pití vodu balenou v originálních obalech,“ radí ředitelka Odboru protiepidemického KHSV Hana Pavlasová. Riziko se podle ní může skrývat také v kostkách ledu, které se přidávají do nápojů. „Led totiž může být vyrobený právě z vody nekvalitní, která obsahuje viry nebo bakterie, které se nezničí ani mrazem,“ dodala.

Kromě výše uvedených nemocí se v posledních letech také v našem kraji objevuje virové onemocnění jater - hepatitida typu E, která se dříve vyskytovala převážně v zahraničí v místech s nízkou hygienou. „Nakazit se můžeme z nedostatečně propečeného masa, ochutnáváním syrového masa při zabíjačkách a podobně. V loňském roce jsme evidovali deset případů hepatitidy typu E,“ upozornila Hana Pavlasová.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky nemoc, zdraví, trávicí, nákaza, maso, voda, led, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.