Pacienti, kteří se léčí v pelhřimovské nemocnici, nyní mohou absolvovat cvičení prostřednictvím brýlí s virtuální realitou. Jde o jediné zdravotnické zařízení v kraji, které tuto formu rehabilitace nyní nabízí.
Systém poskytuje společnost VR Medical. Spolupráce se společností znamená jedinečnou šanci využít v praxi výhody moderní technologie, která pacientům umožňuje jednoduše, zábavně a bezbolestně cvičit. „Cvičení ve virtuálním prostředí nám otevírá nové možnosti. Věříme, že může výrazným způsobem pomoci při léčbě po různých úrazech a operacích horních končetin, při funkčních poruchách hybnosti neb hemiparézách po cévních mozkových příhodách,” říká ředitel Nemocnice Pelhřimov Michal Kozár a dodává, že mezi pacienty je nejvyhledávanějším a nejoblíbenějším programem práce ve virtuální zahrádce, kdy má pacient za úkol zalévat rostliny jednu po druhé než vyrostou.
Pacienti rehabilitují pomocí jednoduchých brýlí pro virtuální realitu, které v sobě mají speciálně vyvinutý software. „Jejich použití je velmi jednoduché a intuitivní. Stačí doslova jedno kliknutí a následně ve virtuálním prostředí pacient vše ovládá svýma rukama," popisuje mluvčí pelhřimovské nemocnice Alexandra Knapová.
Každá z více než 30 aplikací, které je možné alternovat podle individuálních potřeb pacientů, je navíc naprogramovaná tak, aby pacient okamžitě věděl, co má dělat. „Ve všem, o co se snažíme, je na prvním místě člověk, jeho potřeby a kvalita jeho života, kterou chceme neustále zvyšovat. Virtuální realita v našem podání lékařům umožňuje rychlý přístup ke všem relevantním datům a šetří jim tak čas a náklady,” vysvětluje zakladatel firmy VR Medical Konstantin Novikov.
Hlavní přidanou hodnotou virtuální reality je přirozená motivace pacientů a stimulace k posouvání jejich osobních hranic. Vtažení do umělého světa je zážitek pro pacienty všech věkových kategorií. „Umožňuje jim oprostit se od svých omezení a překonat překážky, které mohou vnímat v reálném světě jako nepřekonatelné. Napojení na centrální systém zdravotníkům umožňuje okamžitou diagnostiku, měření a hodnocení výsledků. To zjednodušuje sledování a analyzování pokroku pacienta a pomáhá s určením následného ideálního rehabilitačního programu. V dlouhodobém horizontu pak umožňuje větší objem poskytnuté péče," dodala závěrem Knapová.
Zpříjemnění, a možná i zkrácení dlouhé chvíle během léčby umožňuje pacientům také jihlavská nemocnice, která brýle s virtuální realitou nabízí od letošního léta. Zážitkové brýle jsou k dispozici na vybraných odděleních nemocnice hlavně pacientům, kteří se nemohou přesunout nebo jsou nechodící.
Středa, 24. srpna 2022, 14:28
Vybraná oddělení jihlavské nemocnice teď nabízí svým pacientům, kteří se nemohou přesunout nebo jsou nechodící, netradiční zážitky formou takzvané virtuální reality. Mohou se tak z klidu svého lůžka ocitnout na koncertě Mira Žbirky, zajet si na...
Pacienti třeba na geriatrii nebo onkologickém oddělení se tak z klidu svého lůžka mohou ocitnout na koncertě Mira Žbirky, zajet si na výlet do Berlína nebo vyrazit na procházku na pražský Karlův most.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.