Na výskyt vysoce nakažlivé nemoci, například eboly, jsme připraveni. To mohou po včerejšku říct složky Integrovaného záchranného systému (IZS) Kraje Vysočina, které mají za sebou, v úzké spolupráci s krajskou hygienickou stanicí, taktické cvičení. To se uskutečnilo v Jihlavě ve Vzdělávacím a výcvikovém středisku Zdravotnické záchranné služby (ZZS) v Jihlavě.
Do akce se kromě epidemiologů ve čtvrtek zapojily zásahové jednotky Hasičského záchranného sboru (HZS), Policie ČR (PČR) a ZZS.
„I přesto, že jsme byli v průběhu dvou let v neustálém a přímém kontaktu s nakažlivou nemocí, jsme přivítali možnost opět společně se všemi složkami IZS procvičit postup při výskytu vysoce nakažlivého onemocnění. Všichni zasahující k tomu přistoupili velmi zodpovědně," říká v tiskové zprávě ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová. „Skvělé zázemí nového Vzdělávacího a výcvikového střediska ZZS věrně simulovalo prostory, kde by ve skutečnosti ostrý zásah mohl probíhat, tedy v některém ze zdravotnických zařízení kdekoliv u nás v kraji. Děkuji za skvělou spolupráci všech zapojených složek,“ doplnil ji ředitel KHS Kraje Vysočina Jan Pečinka.
Všechny složky si procvičily postup Zdravotnického operačního střediska, aktivaci a nasazení Biohazard týmu, transport pacienta v biovaku a dekontaminaci zasahujících, a součinnost s ostatními zainteresovanými složkami. „Cvičení ověřilo připravenost ZZS KV na podobný typ zásahu," řekl náměstek LPP Petr Novotný.
„Pokud pojme lékař podezření, že jeho pacient trpí vysoce nakažlivou nemocí, v našem případě ebolou, je předpisy přesně stanovený podrobný postup, co musí následovat, aby nedošlo k jejímu dalšímu šíření,“ stručně popsala Hana Pavlasová, ředitelka Odboru protiepidemického KHS Kraje Vysočina.
A co se v tom případě přesně děje? Lékař a sestra v ordinaci okamžitě oblékají ochranné prostředky, lékař informuje přes Krajské operační a informační středisko HZS (KOPIS) o situaci krajskou hygienickou stanici. Pracovníci KHS přijíždějí na místo, vybaveni ochrannými prostředky. „Epidemiolog vstupuje do místa ohniska, aby zjistil stav postižené osoby a zajistil všechny potřebné informace, které předá složkám IZS. Na místo přijíždějí jednotky ZZS, HSZ a PČR, případně obecní policie. Celému zásahu velí HZS, v součinnosti s epidemiologem KHS. Všichni zasahující se musí obléknout do speciálních ochranných obleků, včetně dýchacích masek. Pacient s podezřením na ebolu je záchranáři uložen do speciálního biovaku, který brání dalšímu šíření nebezpečného viru,“ popisuje přesný postup Petr Janáček, mluvčí ZZS Kraje Vysočina.
Záchranáři i biovak s pacientem po opuštění ordinace musí projít pečlivou dekontaminací. Pacient je následně transportován sanitkou do specializované nemocnice, kde jsou mu odebrány vzorky k potvrzení nebo vyvrácení nákazy. V místě zásahu mezitím provádějí hasiči dekontaminaci všech, kteří přišli do kontaktu s nakaženým, jako personál ordinace a lidé z čekárny. „Ti, po pečlivé dezinfekci celého těla, obdrží náhradní oblečení a jsou odvezeni speciálním autobusem do karantény v předem určeném místě, kde musejí vyčkat na vyhodnocení vzorků, jestli je pacient opravdu nakažen ebolou,“ dodává Janáček.
Lidé, kterých se toto všechno týká, mohou být v důsledku nastalé situace vyděšení, neví, co je čeká, může tedy přijít i agresivní reakce některého z nich. Komunikaci a bezpečný průběh celé akce zajišťuje PČR. Nakonec všichni zasahující v místě ohniska musejí projít dekontaminací.
„Je nesmírně důležité, aby byl při svlékání ochranných pomůcek přísně dodržen předepsaný postup. Neopatrnou manipulací například s rukavicemi by totiž mohlo dojít ke kontaminaci a následné nákaze zasahujícího,“ doplnila Pavlasová. Je nutné, aby celý zásah proběhl koordinovaně, rychle a bez ohrožení dalších osob. V případě, že by se jednalo o skutečné podezření na vysoce nakažlivou nemoc, celý proces by probíhal v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví ČR, hlavní hygieničkou a zdravotním ústavem.
Jak zjistila redakce Jihlavské Drbny, taktického cvičení se zúčastnilo kolem 50 hasičů, záchranářů, policistů, strážníků, zaměstnanců KHS a figurantů. „Nejbližší cvičení nás čeká v úterý 3. května 2022 v Třebíči – námětem je dopravní nehoda s velkým počtem zraněných osob a s únikem nebezpečné látky," doplnil na dotaz redakce Petr Janáček.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.