pondělí 25. října 2021 Beáta

Otrava dítěte, intoxikace drogami, zástava srdce v kanceláři. Záchranáři soutěžili v řešení náročných situací

Jihlava 2021. Tak zní název metodického cvičení Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS), které prověřilo teoretické znalosti a praktické dovednosti potřebné k řešení náročných situací v praxi. Konalo se v pátek 17. září v Jihlavě a přilehlém okolí. Soutěžního klání se zúčastnilo celkem pět tříčlenných výjezdových skupin zdravotnických záchranářů z jednotlivých výjezdových oblastí organizace.

Zdatnost zdravotnických záchranářů prověřilo během dopoledne a odpoledne pět scénářů, které simulovaly události, jež mohou reálně nastat. „Dva úkoly letošního Metodického cvičení proběhly přímo na půdě nově vybudovaného Vzdělávacího a výcvikového střediska v Jihlavě. Jedním z nich byla otrava dítěte, které zaměnilo bonbóny za babiččiny léky a po jejich konzumaci upadlo do bezvědomí. Druhý zásah se pak odehrál v technickém kanálu, kde se na pracovníka údržby zřítila část stropu a bylo nutné ho ve spolupráci s hasiči transportovat ze stísněných prostor,“ popisuje první dvě scénáře Petr Janáček, mluvčí krajské záchranné služby na Vysočině.

Simulovanou intoxikaci drogami a bolesti břicha u dívky s mimoděložním těhotenstvím řešili zdravotníci na diskotéce v jihlavském Miami clubu, polytrauma způsobené žací lištou traktoru na louce ve Studénkách a náhlou zástavu oběhu s následnou resuscitací v jedné z kanceláří krajského úřadu v Jihlavě. „Pro jeho pracovníky jsme zároveň uspořádali workshop první pomoci zaměřený na resuscitaci za využití automatizovaného externího defibrilátoru (AED), kterého se zúčastnilo téměř 90 osob,“ dodává Janáček.

Vítězný tým z Havlíčkova Brodu s ředitelkou ZZS Kraje Vysočina Vladislavou Filovou

Veškeré úkony záchranářů během cvičení bedlivě monitorovali přítomní rozhodčí, z jejichž hodnocení vzešel na konci celého soutěžního klání vítěz. Pohár z rukou ředitelky Vladislavy Filové si letos převzala posádka z výjezdové oblasti Havlíčkův Brod, kterou reprezentovali záchranáři Martina Lukačinová, Radek Hovorka a Radim Fousek. „Vítězné posádce upřímně gratuluji, stejně jako ostatním záchranářům, kteří se letošního metodického cvičení, po roční pauze, zúčastnili. Připravené úkoly řešili s maximálním nasazením," řekla po vyhlášení výsledků ředitelka Vladislava Filová a nezapomněla poděkovat všem, co se na přípravě cvičení podíleli. 
 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto ZZS Kraje Vysočina

Štítky záchranář, ZZS, Vysočina, pomoc, soutěž, zdravotník, cvičení

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.