čtvrtek 23. září 2021 Berta

Pozor, dětská kůže je mnohem citlivější než u dospělých. Pobyt u moře s kojenci není vhodný, říká jihlavská kožní lékařka

Léto je v plném proudu, proto bychom během slunění neměli zapomínat na pravidelné natírání opalovacím krémem a celkově hlídat svůj pobyt na slunci, a to především u dětí. Jak upozorňuje kožní lékařka jihlavské nemocnice Zuzana Nevoralová, spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti.

Pobyt u malého dětského bazénku je pro rodiče v horkých dnech vysvobozením, ale měli by s dětmi dodržovat určitá pravidla. „Dítě je vždy nutno namazat řádně opalovacím krémem s dostatečně vysokým faktorem, ideálně 50+, lépe minerálního typu, kůži ošetřit minimálně 15 minut před pobytem venku, natření opakovat dle přípravku. Po návratu domů dítě co nejdříve osprchovat, nejlépe s olejovým přípravkem, opatrně dítě osušit a do tří minut po sprše promazat. Během dne jsou lepší krémy s větším obsahem vody,“ vysvětluje kožní lékařka Zuzana Nevoralová.

Obecně je základem, že děti do jednoho roku by vůbec neměly chodit na přímé slunce, i ve stínu pobývat s opatrností a neměly by pobývat v příliš horkém a dusném prostředí. Batolata by měla pobývat na přímém slunci jen výjimečně. Ke spálení kůže u dítěte by nemělo dojít v žádném věku. „Spálení kůže v dětství je jedním z rizikových faktorů vzniku maligního melanomu v dospělosti. Pokud ke spálení přesto dojde, záleží na stupni a rozsahu. Drobná spálení lze řešit vhodnými přípravky z lékárny, při výrazném spálení jsou tyto jen první pomocí, a je vhodné co nejdříve navštívit lékaře, který naordinuje léky k co nejrychlejšímu zklidnění zánětu kůže. Samozřejmé je nutné hojné podávání tekutin. A vzít si ponaučení, aby ke spálení dítěte již nikdy později nedošlo. Pozor, dětská kůže je mnohem citlivější než kůže dospělých, ani ti by se neměli spálit,“ upozorňuje Zuzana Nevoralová.

K moři? Raději až se staršími dětmi 

Pobyt na slunci má další svá pravidla. Měli bychom dbát také na pokrývku hlavy, brýle, u malých dětí je vhodné i speciální oblečení s ochranným faktorem. Pokrývky hlavy je nutno volit vzdušné, ideálně i s díly na ochranu krku.

Pokud je dítě v teple jen krátce (jak by mělo být), většinou k žádným obtížím nedojde. Při delším pobytu se ale může kůže hlavičky zapotit a začít svědit. I tady zní rada jasně. „Pokud hlavička svědí, je vhodné především při sprchování vymýt pot. Pokud by bylo přítomno zarudnutí a šupinky na hlavě, je vhodnější zajít k lékaři, jednalo by se spíše o seboroickou dermatitidu,“ doporučuje lékařka a na závěr radí všem, kteří se rozhodují, jestli zvolit pobyt u rybníka, nebo u moře. „Pobyt u moře s malými dětmi, především s kojenci, není vůbec vhodný. Děti z pobytu žádný přínos nemají. Opatření u moře jsou stejná, jen ošetřování opalovacími krémy by mělo být častější, prevence zapocení intenzivnější. Což je po většinu letního období u moře velmi obtížné. A děti s ekzémem by měly jet k moři až ve vyšším věku, jen ve zhojeném nebo téměř zhojeném stavu a vždy po dohodě s ošetřujícím lékařem.“

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto MVorel_Minimaphrovo_com / pixabay

Štítky kůže, slunce, opalování, léto, kožní, faktor, ochrana, rakovina

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.