Aktuálně

V ulicích Jihlavy jsou vidět další asistenti prevence kriminality. Ty romské teď doplňuje dvojice z Ukrajiny více...

Teplé počasí svědčí klíšťatům. Na Vysočině přibylo případů klíšťové encefalitidy i boreliózy

Autoři | Foto pixabay.com

Případů klíšťové encefalitidy na Vysočině letos do dneška meziročně přibylo o čtvrtinu na 24, a lymské boreliózy dokonce o více než 100 procent na 160 nemocných. Aktivita klíšťat je i díky teplé zimě nadprůměrně vysoká. ČTK to dnes řekla epidemioložka Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice v Jihlavě. Jeden člověk na Havlíčkobrodsku na encefalitidu zemřel.

Hygienici na Vysočině evidují od začátku roku do konce července o pět více případů onemocnění klíšťovou encefalitidou než loni. Nejvíc lidí, a to osm, onemocnělo na Žďársku. Lymskou boreliózou, kterou také přenášejí klíšťata, onemocnělo letos už 160 lidí, loni jich bylo 78. Česká republika je podle Dvořákové mezi zeměmi Evropské unie na prvním místě v počtu onemocnění klíšťovou encefalitidou. Kraj Vysočina je od roku 2006 v počtu případů klíšťové encefalitidy každoročně na druhém místě v Česku za Jihočeským krajem.

Během prázdnin a dovolených lze očekávat, že kontaktů lidí s infikovanými klíšťaty bude přibývat. „Lidé by proto stále měli dbát na prevenci. Vedle používání repelentů a vhodného oblečení je důležité hlavně očkování,“ řekla Dvořáková. Očkování je možné absolvovat celoročně u praktických lékařů nebo v očkovacím centru Avenier v Jihlavě.

Hygienici letos na Vysočině testovali klíšťata s cílem zjistit míru promořenosti virem klíšťové encefalitidy a bakteriemi lymské boreliózy. V 21 z 29 vytipovaných lokalit byla prokázána bakterie Borrelia burgdorferi způsobující lymskou boreliózu. „Oproti roku 2015 proto na Vysočině došlo k dramatickému nárůstu tohoto nebezpečného onemocnění,“ řekla Dvořáková.

Virus klíšťové encefalitidy nebyl zachycen ani v jedné z kontrolovaných lokalit. Přesto v létě onemocnění klíšťovou encefalitidou na Vysočině stále narůstá. „V rizikových oblastech je totiž infikována virem klíšťové encefalitidy pouze část klíšťat, maximálně pět procent. Geografická distribuce těchto infikovaných klíšťat se může v rámci regionu dramaticky lišit i na velmi malé vzdálenosti, takže riziko onemocnění klíšťovou encefalitidou hrozí, byť v menším rozsahu,“ uvedla epidemioložka.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známa, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí.

Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování zatím není.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky klíšťová encefalitida, klíště, lymská borelióza, Kraj Vysočina, Alena Dvořáková, Jihlava, Krajská hygienická stanice, okres Havlíčkův Brod, Česko, Evropská unie

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.