úterý 13. dubna 2021 Aleš

Pokožka pod respirátory a rouškami trpí. Pozor na stres a důkladně čistěte pleť, radí jihlavská lékařka

Za poslední rok přibylo pacientů, kteří mají vyrážky a další kožní neduhy v obličeji. Jedním z hlavních důvodů je dlouhodobé nošení ochrany nosu a úst – tedy roušek a respirátorů. Nejčastějším kožním problémem je akné.

„Kvůli nošení roušek a respirátorů je naše pleť více namáhaná,“ potvrzuje kožní lékařka jihlavské nemocnice a vedoucí Akné poradny Zuzana Nevoralová.

Teplo a vlhkost mohou způsobovat podráždění pokožky, a to především těm, kteří mají sklony k akné. Právě na toho lékařka Nevoralová specializuje.

„Epidemiologické studie v západních průmyslově vyspělých zemích odhadují prevalenci akné u adolescentů mezi 50 a 95 %. Pokud se berou v úvahu pouze střední a závažné formy, je frekvence 20–35 %. Akné je především chorobou adolescentů. V některých případech ale přetrvává nebo se objevuje nově až v dospělém věku, zejména u žen. Udává se, že ve věku 20–29 let je postiženo ještě až 64 %, ve věku 30–39 let 43 % a ve věku 40–49 let 3–5 % žen. Průměrný věk pacientů žádajících léčbu je 24 let,“ říká.

Škrábání pokožky z nervozity 

Souhrn všech vlivů na kůži, které mají vliv na průběh a hojení akné, se označuje jako expozom, vysvětluje Nevoralová. K faktorům kožního expozomu patří strava, léky, zevní prostředky a mechanické faktory, polutanty, klima, psychosociální faktory a životní styl.

V současné době „rouškové“ mají význam zejména mechanické faktory, psychosociální faktory a životní styl. Lidé jsou více nervózní, a tak nabývají na významu mechanické faktory jako tření a škrabání pokožky z nervozity, které mohou zhoršit až vyvolat akné. Stav dále zhoršuje nevhodná (především příliš mastná a hutná) kosmetika všeho druhu.

Teplo a vlhko pod rouškou 

Jak je známo, akné se obecně zhoršuje v létě, kdy na kůži působí kombinace tepla, vlhkosti a intenzivního UV záření. To je fakt, který většina lidí nezná a má pocit, že v létě se vlivem slunce akné zlepšuje. Naopak, naše kůže se před zářením chrání zesílením rohoviny a ta pak ucpe mazové žlázy a dochází ke zvýšené tvorbě komedonů. Ale pozor, zhoršení nastupuje až s dvouměsíčním zpožděním, takže lidé si souvislost slunce a zhoršení akné nespojují. A teplo a vlhko máme i pod nevhodnou či zavlhlou rouškou či respirátorem. V neposlední řadě mají na zhoršení akné vliv psychosociální faktory a životní styl, včetně stresu, emocí, nedostatku spánku a takzvaného moderního životního stylu. A stres a negativní emoce nyní stále narůstají.

Lidé se ale netrápí jen akné. Často se u nich v obličeji objevují i jiné kožní problémy. Kůže může být více podrážděná, většinou je sušší, může pálit až svědit. Zhoršují se i obtíže pacientů s již danými chorobami, jako jsou atopický ekzém či periorální dermatitida.

Jak problémům předejít? 

Jak tedy z této zapeklité situace ven? „Je vhodné nosit jen kvalitní chirurgické roušky či nanoroušky a respirátory. Ty je pak nutno často měnit a nepřekračovat dobu 8 hodin jejich užití. Při zvlhnutí je třeba daný ochranný prostředek ihned vyměnit za nový,“ dodává Nevoralová.

Právě v těchto dnech je také velmi důležité správně pečovat o pleť. Šetrně ji čistit, promazávat jen hydratačními krémy, používat lehký make-up pro aknosní pleť a chránit se při pobytu na slunci vhodným fotoprotekčním prostředkem - ideálně ve formě gelu nebo fluidu pro citlivou kůži.

„A pokud to jde, vyhnout se stresovým situacím a každý den si najít alespoň chvilku na odpočinek a relaxaci. Se závažnějšími problémy je pak jistě nutno zajít ke konzultaci ke kožnímu lékaři,“ dodává jihlavské lékařka Zuzana Nevoralová.

Ohodnoť článek

Tisková zpráva | Foto bioderma-cz.com

Štítky pleť, kůže, kožní, onemocnění, rouška, respirátor, akné, zdraví, Nevoralová

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.