pondělí 3. srpna 2020 Miluše

Pozor na jídlo a pití venku. Záchranáři na Vysočině vyjíždí i ke spolknutému bodavému hmyzu

Během léta může dojít k řadě nebezpečných situací způsobených bodavým hmyzem – včelou, vosou nebo sršní. K takovým případům nyní poměrně často vyjíždí i záchranáři na Vysočině.

„Třeba koncem června zasahovali u pacientky po bodnutí vosou do hlavy. Pro rychlý rozvoj otoku obličeje a krku, s následným bezvědomím, musela být letecky transportována do zdravotnického zařízení,“ uvádí krajská záchranná služba na svém facebookovém profilu.

Alergici by měli navíc u sebe nosit, a v případě potřeby ihned aplikovat, léky předepsané od svého lékaře. Pokud dojde k vícečetnému poštípání nebo bodnutí v oblasti krku, je doporučeno volat záchrannou službu i v případě, že postižená osoba není alergik.

A přitom to všechno začíná běžnou letní situací. Ležíte na sluníčku, sáhnete po plechovce s vychlazenou limonádou, napijete se a problém je na světě. S douškem nápoje spolknete například vosu nebo včelu. Jen za posledních 14 dnů vyjížděli zdravotníci v rámci Vysočiny asi k deseti případům, ve kterých hrálo hlavní roli žihadlo. Většina z nich byla naštěstí spojena jen s lehčím průběhem alergické reakce.

Záchranáři ale evidují i těžší stavy a příznaky, které přímo ohrožují život pacienta. Jedná se například o otok krku, dušnost, bolesti na hrudi, exantém celého těla nebo i bezvědomí.

Lidé by proto měli být maximálně opatrní při konzumaci jídla a pití ve venkovních prostorách, aby nedošlo k polknutí bodavého hmyzu. To samé platí i při procházkách v lese, kde často můžeme narazit na vosí nebo sršní úly či hnízda.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo1 čtenářů

Foto pixabay.com

Štítky hmyz, bodnutí, pomoc, záchrana, léto, konzumace, zdraví

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.