Během léta může dojít k řadě nebezpečných situací způsobených bodavým hmyzem – včelou, vosou nebo sršní. K takovým případům nyní poměrně často vyjíždí i záchranáři na Vysočině.
„Třeba koncem června zasahovali u pacientky po bodnutí vosou do hlavy. Pro rychlý rozvoj otoku obličeje a krku, s následným bezvědomím, musela být letecky transportována do zdravotnického zařízení,“ uvádí krajská záchranná služba na svém facebookovém profilu.
A přitom to všechno začíná běžnou letní situací. Ležíte na sluníčku, sáhnete po plechovce s vychlazenou limonádou, napijete se a problém je na světě. S douškem nápoje spolknete například vosu nebo včelu. Jen za posledních 14 dnů vyjížděli zdravotníci v rámci Vysočiny asi k deseti případům, ve kterých hrálo hlavní roli žihadlo. Většina z nich byla naštěstí spojena jen s lehčím průběhem alergické reakce.
Záchranáři ale evidují i těžší stavy a příznaky, které přímo ohrožují život pacienta. Jedná se například o otok krku, dušnost, bolesti na hrudi, exantém celého těla nebo i bezvědomí.
Lidé by proto měli být maximálně opatrní při konzumaci jídla a pití ve venkovních prostorách, aby nedošlo k polknutí bodavého hmyzu. To samé platí i při procházkách v lese, kde často můžeme narazit na vosí nebo sršní úly či hnízda.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.