středa 12. května 2021 Pankrác

FOTO: Konečně. Stavba prvního lůžkového hospice v kraji by měla začít v roce 2021

Stavba vůbec prvního lůžkového hospice na Vysočině je zase o krok blíž. Lůžkový hospic na Vysočině je projekt, na kterém Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, z. s. pracuje od roku 2015. A vypadá to, že nyní vše směřuje k realizaci samotné stavby.

V průběhu let se projekt přesunul z Jihlavy, kde nezískal dostatečnou podporu představitelů města, do Havlíčkova Brodu. Zde mu na jaře roku 2018 zastupitelé vyjádřili důvěru a v únoru 2019 zastupitelstvo Havlíčkova Brodu jednohlasně schválilo darování pozemku pro hospic v případě, že spolek získá finanční prostředky na jeho výstavbu.

Následovala podpora Kraje Vysočina, který v červnu 2019 deklaroval 30% finanční spoluúčast na výstavbě ve výši 20 milionů korun, pokud spolek získá zbývající částku skrze dotaci Ministerstva zdravotnictví. Na začátku roku 2020 Ministerstvo zdravotnictví žádost o dotaci schválilo. Dalším zásadním krokem pro stavbu hospice bylo v červnu vydané stavební povolení.

„Chtěla bych velice poděkovat vedení Města Havlíčkův Brod, pracovníkům městského úřadu Havlíčkova Brodu a vedení Kraje Vysočina, kteří nám v uplynulých měsících velice pomáhali a bez jejichž pomoci bychom nezvládli naplnit doplňující administrativní požadavky ze strany Ministerstva zdravotnictví. Nesmírně si jejich pomoci a podpory cením,“ uvedla Ludmila Novotná, předsedkyně Spolku pro lůžkový hospic Mezi stromy. „Před námi je další etapa realizace projektu. V tuto chvíli se dokončuje prováděcí projektová dokumentace, bude následovat výběrové řízení na dodavatele stavby a půjde-li vše podle plánů, na jaře 2021 by se mělo začít stavět.“ Dodává, že je velice ráda, že se projekt hospice stává stále hmatatelnějším, a že se můžeme těšit na to, že i na Vysočině budeme mít mimo domácích hospiců také lůžkový hospic.

Péče o umírajícího na základě principů paliativní péče 

Většina z nás si přeje trávit závěr svého života v důstojném prostředí se svými nejbližšími. Někteří z nás z různých důvodů nemohou tento čas trávit v domácím prostředí. „Pokud nechceme zemřít v nemocnici či léčebně dlouhodobě nemocných, měli bychom mít možnost využít péči v lůžkovém hospici, kde je o umírající pečováno na základě principů paliativní péče,“ doplnila Ludmila Novotná.

Dotace Kraje Vysočina a Ministerstva zdravotnictví pokryjí samotnou výstavbu hospice. Zůstává však stále mnoho dalších nákladů, které spolek hradí z vlastních zdrojů. Těmi jsou z velké části dary fyzických a právnických osob. Aktuálně je třeba uhradit především dokončení projektové dokumentace, náklady spojené s výběrovým řízením, následně stavební dozor a další přípravné práce. Na to všechno v tuto chvíli stále chybí okolo 1,7 milionu korun. Ludmila Novotná se závěrem obrací na veřejnost s prosbou: „Pokud chcete a můžete, podpořte vznik lůžkového hospice Mezi stromy pro Vysočinu pravidelnou či jednorázovou částkou na transparentní účet 2600 8474 82 / 2010. Informace o našem projektu získáte na webových stránkách nebo Facebooku,“ uzavírá předsedkyně spolku.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Foto Spolek pro lůžkový hospic Mezi stromy, z.s.

Štítky hospic, lůžkový, stavba, Mezi stromy

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.