pondělí 3. srpna 2020 Miluše

Novorozenci v Jihlavě mají nové monitory dechu. Přístroje se musí pravidelně obměňovat

Jihlavská nemocnice, konkrétně její dětské oddělení, má nové přístroje pro novorozence. Řeč je o monitorech dechu, které darovala Nadace Křižovatka.

Monitory dechu, kterých má jihlavská nemocnice nyní 20 nových kusů, sledují dechovou aktivitu novorozence a včas upozorní na poruchu dechu. Výrazně tak ovlivní možné následky SIDS (syndromu náhlého úmrtí kojence).  Nadace Křižovatka, jež přístroje darovala, pomáhá ohroženým dětem a spoluobčanům již 25 let. „Moc děkujeme, dar nám pomůže, protože monitory a další přístroje potřebujeme pravidelně obměňovat,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

Na dětském oddělení se na šesti odděleních stará o pacienty zhruba 60 sester a 14 lékařů. Ročně jsou na oddělení hospitalizovány více než čtyři tisíce dětí a zhruba osmnáct set doprovodů. Za loňský rok se narodilo v jihlavské nemocnici 1307 dětí a počty každý rok stoupají.

Během prvního roku života dítěte může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. „Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy,“ popsala Štěpánka Pokorníková, ředitelka nadace.

Ohodnoť článek

Celkem hlasovalo0 čtenářů

Foto Nemocnice Jihlava

Štítky monitor dechu, SIDS, novorozenec, Nemocnice Jihlava

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.