středa 19. února 2020 Patrik

CHŘIPKA NA VYSOČINĚ: Počet nemocných je o třetinu vyšší. Hospitalizovaný byl třináctiletý chlapec

Také na Vysočině platí, stejně jako všude jinde v ČR, chřipková epidemie. Za uplynulý týden se počet nemocných zvýšil o 36 procent. Nemocných je 1840 na 100 tisíc obyvatel. Průměr v Česku je o 25 nemocných víc. Kvůli vážnému průběhu chřipky skončil v nemocnici třináctiletý chlapec, řekla ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková.

Mladík z Pelhřimovska byl hospitalizovaný 28. ledna. Laboratorně u něj byla potvrzena chřipka typu B. Potvrzených případu pravé chřipky podle Dvořákové mezi pacienty přibývá, převažuje ale typ A. Od začátku roku evidují hygienici v kraji pět pacientů, jejichž průběh nemoci byl vážný a vyžádal si hospitalizaci.

Více než 2500 nemocných, konkrétně 2613, je aktuálně na Žďársku, je to nejvíc z celé Vysočiny. Hranici epidemie odpovídající relativní nemocnosti 1700 lidí na 100 tisíc obyvatel překročilo i Havlíčkobrodsko s 1900 nemocnými. Nejlépe je na tom Jihlavsko, tam hygienici evidují 1385 nemocných na 100 tisíc lidí.

Kam všude nesmí návštěvy? 

S chřipkovou epidemií bývají spojeny i zákazy návštěv v nejrůznějších zařízeních. Na Vysočině toto opatření platí už v pěti sociálních zařízeních či nemocnicích. Ode dneška platí v domově pro seniory Na Bradle ve Světlé nad Sázavou. Od úterý do pátku bude zavřená malotřídní základní škola s mateřskou školou ve Škrdlovicích na Žďársku. Ke stejnému opatření minulý týden sáhly dvě školy ze Žďárska a Jihlavska, kde se nemocnost dětí začala zvyšovat už v polovině ledna. Dnes už do nich děti nastoupily.

Nejpostiženějším krajem jsou jižní Čehy, kde je nemocných 2211 na 100 tisíc obyvatel. Nejlepší situace je podle Dvořákové naopak v Praze, kde je nemocných méně ne 1600 na 100 tisíc lidí.

Jak vyzrát na chřipku?
- dodržujte klidový režim
- důležitý je dostatek spánku a odpočinku
- pijte horký čaj s medem a citrónem 
- doplňujte vitamin C
- důležitá je zvýšená konzumace ovoce a zeleniny
- teplotu nad 38 stupňů Celsia snižujte lékem proti horečce
- pokud léky proti teplotě nezabírají, vyzkoušejte zábaly
 - návštěva lékaře je nutná při neustupujících potížích  

Foto pixabay.com | Zdroj ČTK

Štítky zdraví, chřipka, Vysočina, epidemie

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.