V učňovských a maturitních oborech středních škol na Vysočině bylo v srpnu přes 400 volných míst, vyplývá to z informací na webu Kraje Vysočina. Některé školy budou přihlášky přijímat ještě 31. srpna. První ročníky oborů, o které je malý zájem, někde ani neotevřou.
Do prvních ročníků středních škol a gymnázií včetně víceletých nastoupí v září podle předpokladu krajského úřadu na Vysočině asi 5 tisíc žáků. Dodatečné přijímací řízení pořádala i Střední odborná škola a Vyšší odborná škola v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku. V tomto okrese má volné kapacity také velkomeziříčská hotelová škola a střední odborná škola řemesel.
Nejvíc volných míst mají prozatím školy v Jihlavě a Třešti na Jihlavsku, kam je možné se stále hlásit. Mají místa pro asi 170 dětí. „Na poslední kolo přijímacího řízení reflektovali jen dva zájemci,“ řekl ředitel školy v Bystřici nad Pernštejnem Miroslav Novák. Neobsazené podle něho zůstávají především maturitní obory agropodnikání a cestovní ruch. První ročník oboru agroturistika, jediného oboru Vyšší odborné školy, letos pro nezájem žáků škola vůbec neotevře.
Přitom právě o lidi vzdělané v zemědělství je podle Nováka mezi zaměstnavateli v regionu zájem. Ke studiu se ale podle něho hlásí především děti z rodinných farem, které pak na volném trhu práce nekončí. Škola na pomezí Jihomoravského kraje a Vysočiny zažívá dlouhodobý pokles zájmu žáků.
„Ještě v roce 2008 jsme měli 600 žáků, nyní jich je asi 250,“ řekl Novák. Jednu z příčin vidí v konkurence jihomoravských škol a jejich snadné dostupnosti díky integrovanému dopravnímu systému, který na jihu Moravy funguje.
Čtyřleté maturitní obory včetně gymnázií bude s novým školním rokem na Vysočině studovat přibližně 10 800 žáků, asi 3700 žáků budou mít víceletá gymnázia, všech žáků učňovských oborů bude přibližně 4500 a nástavbových oborů necelých 500.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.