Den otevřených dveří s možností navštívit výuku, výstava fotografií a školních kronik, křest knihy o škole za účasti autorů Františka Roda a Přemysla Fučíka a senátora Miloše Vystrčila, možnost zanechat ve škole svůj otisk a k tomu všemu občerstvení z rukou školáků. Oslavu 90 let od otevření své nové školní budovy pojali v Dolní Cerekvi ve velkém.
Školství v Dolní Cerekvi je podle autorů nové knihy Základ života aneb historie školství v Dolní Cerekvi již nejméně 344 let. V matrice farního úřadu totiž našli historici František Rod a Přemysl Fučík záznam z roku 1679, v němž je uvedeno, že „Dne 6. April pohřben jest Waclaw Wyskočil, který za rektora byl 6 let a jest pochován při chrámě Czerekwickém, věků jeho bylo 48 let.“ Tímto zápisem je tedy potvrzeno, že v místní Farské škole se učilo minimálně již od roku 1673.
Dolnocerekvická základní škola však ve středu 25. října slavila jiné, menší výročí. Před devadesáti lety v pátek 28. října 1927 v Dolní Cerekvi otvírali novou školní budovu. Zajímavostí je i to, že o stavbě bylo rozhodnuto teprve na začátku roku 1927. V lednu roku 1927 byla vypsána soutěž na návrh nové školy. Soutěže se zúčastnilo osm architektů a stavitelů. Výsledek soutěže byl vyhlášen 8.února 1927 - vyhrál architekt František Valenta z Brna a stavba mu byla zadána. Rozpočet na stavbu činil 638 348 korun. Budova byla dokončena ještě ten samý rok v říjnu a 28.října 1927 slavnostně předána do užívání.
Stávající ředitel školy Petr Šilhart si během slavnostního projevu k výročí budovy pochvaloval její postupnou modernizaci. Během letošních prázdnin totiž byly dokončeny rekonstrukce posledních dvou tříd a šaten. Každoroční opravy interiéru školy již probíhají pět let. I proto se škola na celou středu 25. října otevřela veřejnosti, aby se i její absolventi mohli podívat, jak se změnily prostory, v nichž se vzdělávali před lety oni.
Žáci a učitelé také k této příležitosti připravili bohatý program. Širokou nabídku vlastnoručně připraveného občerstvení pro návštěvníky a své spolužáky připravili žáci deváté třídy v rámci již tradičního Svačinového dne. Výtěžek z prodeje chtějí žáci věnovat Nadaci Terezy Maxové dětem, protože chtějí pomoci znevýhodněným a opuštěným dětem. Na připravených rolích papíru pak každý návštěvník zanechával svůj otisk v rámci akce Otisk tří generací. V kronikách nebo v bohaté sbírce fotografií všech tříd pak téměř každý nalezl sebe nebo svého známého.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.