Dnešek je den D pro deváťáky, do 20. února totiž musí podat přihlášky na střední školy. Pro první kola přijímacích zkoušek je pro téměř pět tisíc školáků na Vysočiny vypsáno 8 656 míst. Přípravu svých žáků podrobně okomentovali ředitelé škol na Jihlavsku.
Žáků devátých tříd je letos o něco méně než v posledních dvou letech, zhodnotil situaci Kraj Vysočina. „Struktura nabízených oborů prochází každoročně revizí a pro následující školní rok vybírají žáci kromě tradičních oborů i z několika novinek. Například v okrese Jihlava se nově zapsal obor Ošetřovatel na SOŠ a SOU Třešť,“ uvedl náměstek hejtmana pro oblast školství Pavel Franěk (ANO).
Žáci posledních ročníků základních škol na Jihlavsku se přijímacím zkouškám podrobně věnují. Na ZŠ Demlova mají možnost navštěvovat zpoplatněný kroužek, který je lépe připraví na přijímačky z českého jazyka a z matematiky. „Této nabídky hojně využívají,“ sdělila Jihlavské Drbně ředitelka školy Andrea Medunová. Kromě toho je samozřejmě přípravě na přijímací zkoušky věnovaný prostor i v hodinách, tam se žáci věnují i vyplňování záznamových archů.
Speciální kurzy v rozahu hodiny a půl týdně nabízí také škola v Dolní Cerekvi, od ledna do března tam řeší konkrétní příklady testů. V některých základních i středních školách využili možnosti udělat si celostátní Přijímačky nanečisto, které ohdalily mezery ve vědomostech. Dva volitelné přeměty zaměřené na přijímačky mají také v Větrném Jeníkově, na nich se škola snaží simulovat podmínky zkoušek, zejména co se týká času na vypracování testů.
Už od září mají nepovinný seminář z českého jazyka a z matematiky žáci ZŠ Nad Plovárnou v Jihlavě. „Žáci si zde zkouší testy zadávané při přijímacím řízení v předchozích letech. Rozebírají náročnější úlohy, prohlubují učivo, ale nacvičují i například zvládnutí časového limitu. K dispozici mají testovací sady v tištěné podobě, které jim škola dle zájmu objednala; na škole je i možnost půjčit si sešity s testy ve školní knihovně,“ vyjmenovala výchovná poradkyně Jana Hyršová.
Deváťáci ze ZŠ Nad Plovárnou v prvním pololetí posledního ročníku absolvují předmět Svět práce, ve kterém se aktivně podílí na vyhledávání možností svého budoucího zaměření. K dispozici mají příručku Atlas školství, také navštívili Úřad práce v Jihlavě a měli možnost jít na přehlídku středních škol na podzim v Domě kultury v Jihlavě. Někteří školáci, zejména v Jihlavě, přitom využívají ještě možnost placené přípravy, kterou neorganizuje škola.
Ředitelka základní školy ve Větrném Jeníkově Barbora Schreková pak připomněla, že je důležitá i příprava mimoškolní, tedy práce školáků samostatně či ve skupinkách bez účasti pedagogů a za použití volně dostupných materiálů. „Zejména v posledních letech jsme zaznamenali, že stoupá obliba žáků nabírat užitečné znalosti prostřednictvím specializovaných profilů na sociálních sítích, jako je Instagram či TikTok,“ informovala ředitelka.
Úterý, 21. ledna 2025, 18:07
K přijímacím zkouškám na střední školy by se mělo letos podle odhadů dostavit přes 100 tisíc uchazečů z devátých tříd, podobně jako loni jde o relativně silný ročník. Novinářům to dnes řekl ministr školství Mikuláš Bek (STAN). Ústřední školní...
Další aspekty jako sebevědomí a zvládání stresu s žáky na ZŠ Demlova řeší výchovná poradkyně v rámci Občanské výchovy. Nejlepší strategii při vypracování testu se věnují v hodinách českého jazyka, matematiky a občanské výuky. Nacvičování modelových situací se věnují i v Dolní Cerekvi. „Typická rada je: Věnuj se nejdříve tomu, kde jsi si jist/jistá, a pak se ve vrať ke zbytku,“ poodhalil ředitel školy Lubomír Krátký. Podle něj jde často spíše o pochopení zadání, než o znalosti.
Ředitelé škol se pak shodli v tom, že nehraje velkou roli, jestli jde o základní školu ve městě nebo v menší obci. Podle Barbory Schrekové však škola s menším počtem žáků může nabídnout více individuální přístup. „Co se nově ukazuje jako trend, a naší školy se netýká, ve výstupech šetření je určitý negativní vliv znevýhodněného sociálního prostředí na celkové výsledky,“ sdělil však Krátký.
Deváťáci mají často zodpovědný přístup. Chápou, že od přijímaček se bude odvíjet jejich další profesní orientace a vlastně i celý život. „Dcera se na přijímací zkoušky připravuje, chodí na doučování z matematiky i českého jazyka, které jim nabídla základní škola. Sama si pak stahuje a vyplňuje volně dostupné testy z Cermatu. V říjnu jsme jí koupili ještě online procvičování z matematiky,“ sdělila jedna z matek deváťačky, která si nepřála uvést jméno. Vybrat školu prý bylo do poslední chvíle těžké rozhodování.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.