čtvrtek 16. července 2020 Luboš

Jihočeský kraj vybuduje dva nové domovy pro seniory

Do prvního pololetí roku 2017 vybuduje Jihočeský kraj dva domovy pro seniory. Záměry i realizaci včera schválilo zastupitelstvo. Jeden vznikne adaptací nevyužívané budovy nemocnice v Dačicích na Jindřichohradecku, druhý nástavbou a přístavbou domova pro seniory v Kaplici na Českokrumlovsku.

V prvním případě se náklady odhadují na 90 milionů korun, ve druhém na 45 milionů. Vznikne v nich celkem 133 míst pro klienty. Domov pro seniory Dačice se buduje částečně jako náhrada za Domov pro seniory Budíškovice, který sídlí v rozlehlém zámeckém objektu a není vhodný k modernizaci.

„Využitím nemocniční budovy v Dačicích se kraji podaří také optimalizovat provozní náklady. V Budíškovicích je provozováno 138 lůžek, přičemž jsou do něj přijímáni i obyvatelé jiných krajů, které na jejich pobyt nepřispívají," uvedla náměstkyně hejtmana Ivana Stráská.

Kapacita se proto v náhradním objektu nemocnice v Dačicích sníží na 70 až 75 lůžek. Navíc domov pro seniory bude nakupovat stravovací a jiné služby od krajské nemocnice Dačice. Seniorům z domova v Budíškovicích se zvýší komfort, získají jednolůžkové a dvoulůžkové pokoje a vlastní sociální zařízení.

Kraj na projekt žádá podporu od ministerstva sociálních věcí. Z 90 milionů by měl hradit ze svého 25 procent nákladů. Pokud podporu nezíská, bude stavbu platit ze svého rozpočtu. Začít by se mělo v listopadu a hotovo bude v březnu 2017.

V Kaplici jde o stavební úpravy, nástavbu a přístavbu současného domova pro seniory. Kvůli malé kapacitě byl od roku 1998 rozšířen o detašované pracoviště v Českém Krumlově, čímž náklady neustále rostou. Nyní slouží celkem 52 klientům.

Nový projekt počítá v Kaplici s 58 lůžky. V případě získání dotace by kraj spolufinancoval čtvrtinu nákladů. I kdyby dotaci kraj nezískal, domov bude vybudován do června 2017.

Zdroj: ČTK

Štítky důchodci, nové bydlení, domov

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.