sobota 29. ledna 2022 Zdislava

Zastupitelé Pelhřimova nesouhlasí s vybudováním úložiště jaderného odpadu

, aktualizováno 23. října 2019, 21:20

Zhruba dvě a půl hodiny trvalo úterní setkání v Pelhřimově, na kterém se zájemci dozvěděli důležité informace ohledně úložiště jaderného odpadu. To by mohlo vzniknout na Vysočině, konkrétně v lokalitě (Čertův) Hrádek. To je totiž jedna z devíti lokalit, mezi kterými se bude v roce 2020 vybírat. V tomto roce totiž dojde k zúžení lokalit na čtyři. V roce 2025 pak bude vybraná jedna „vítězná“ lokalita.

Případné úložiště by mohlo ovlivnit obce nejen v okolí Pelhřimova, ale i v okolí Jihlavy. Obyvatelé dotčených šesti obcí z lokality (Čertův) Hrádek – jmenovitě Cejle, Dolní Cerekev, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná - se případnému vybudování úložiště aktivně brání. Zástupci uvedených obcí se kvůli případnému úložišti bojí hlavně o budoucnost zdrojů pitné vody, a to nejen pro sebe ale i pro krajskou Jihlavu. Tato lokalita je však také prameništěm vod zasahujícím dále do povodí vodárenského toku Želivka (Švihov), zásobující pitnou vodou nejen Prahu, ale i velkou část Středočeského kraje a okresů Pelhřimov a Havlíčkův Brod.

Zvažované lokality v ČR:  Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku a Kraví Hora na Žďársku. Dále pak Janoch v blízkosti JE Temelín a Na Skalním poblíž JE Dukovany.

O finálním umístění úložiště by měla vláda rozhodnout do roku 2025. Jeho provoz by pak měl začít po roce 2065.

Včerejšího setkání na pelhřimovské radnici se zúčastnili zástupci dotčených obcí, ty doplnil třeba i geolog Zdeněk Laštovička. Setkání původně přislíbili také zástupci Správy úložišť radioaktivních odpadů, zástupci ministerstva průmyslu a obchodu (do jeho gesce úložiště spadá) a také lidé z úřadu pro jadernou bezpečnost. Nikdo z nich však do Pelhřimova nedorazil.

Úspěch se nakonec dostavil

„Starosta Pelhřimova nás informoval o tom, že k problematice ochrany vodních zdrojů proběhla mezi zastupiteli diskuze, a tito schválili usnesením, kterým se přihlásili k ochraně národních zdrojů pitné vody s tím, že nesouhlasí se stavbou úložiště radioaktivních odpadů v sousedství Města Pelhřimova. Předmětné usnesení bylo přijato jednomyslně, to jest všemi 19 přítomnými zastupiteli,“ informoval o výsledku včerejšího setkání Luboš Kliment, společný právní zástupce lokality Hrádek.

Další podobné setkání ohledně úložiště jaderného odpadu je naplánováno na 13. listopadu, a to  v Jihlavě na radnici na Masarykově náměstí.  

Protestní plakáty 

Obce ze zvažované lokality se do svých protestů snaží zapojit také veřejnost, třeba v Dolní Cerekvi, Hojkově nebo Cejli již několik týdnů visí protestní plakáty. 


FOTO: U silnic v okolí Čeřínku nově potkáte protestní plachty proti úložišti. Vyvěšují je obce i jednotlivci

Obce z lokality (Čertův) Hrádek na Jihlavsku vytáhly další trumf ve svém boji proti umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu pod Čeřínkem. Obecní zastupitelstva projednala návrhy na nesouhlas se stavbou úložiště. Obce vyzývají občany i...

 

Foto Městys Dolní Cerekev

Štítky úložiště, jaderný odpad, SÚRAO, Čertův hrádek, Hrádek

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.