Nedaleko turistické chaty na Čeřínku zmizel solitérní smrk. Fotka z kácení se objevila před několika hodinami na Facebooku. Lidé u snímku debatovali o tom, proč šel letitý strom k zemi. Názory se různily, lidé zmiňovali kůrovce nebo třeba i to, že smrk byl pro kolemjdoucí nebezpečný. Obrátili jsme se proto s několika otázkami na starostku obce Cejle, v jejímž katastrálním území se Čeřínek nachází.
„Žádost o pokácení smrku si podal Český klub turistů s vyjádřením odborného lesního hospodáře Milana Slavingera, ve kterém je uvedeno, že strom byl v minulosti několikrát zasažen bleskem, což mělo za následek poškození vodivých pletiv po celé délce kmenu a následné odumření větví. Dále je zde uvedeno, že strom je zasažen hnilobou značného rozsahu, v kmeni je otevřená dutina o hloubce 26 centimetrů,“ vysvětluje Pavlína Nováková, starostka obce Cejle. Součástí uvedeného posudku je také informace, že strom je v havarijním stavu, a proto je jen otázkou času, kdy dojde k jeho samovolnému pádu.
„Vzhledem k tomu, že se blíží čas školních výletů a dětských zájezdů a dle posudku by se mohlo stát, že strom nebo větve na někoho padnou. Obecní úřad Cejle proto vydal rozhodnutí o povolení pokácení,“ dodala ještě Nováková.
Lidé diskutující na Facebooku jako jeden z důvodů uváděli přítomnost kůrovce, který trápí naši republiku již několik měsíců. Zazněl také názor, který zpochybňuje stav smrku. „Co vím z doslechu, tak někdo po tolika letech prohlásil, že je nebezpečný (dvakrát do něj udeřil blesk a bylo mu 110 let) a potom, co ho pokáceli, zjistili, že byl úplně zdravý, ale to už bylo pozdě.“ K takovému názoru se starostka Cejle staví odmítavě. „Dle předloženého posudku a fotografií strom v dobré kondici nevypadal. Kdybych vydala zamítavé stanovisko, a pak na někoho spadla větev, to by se odpůrcům pokácení líbilo?“ uzavřela své vyjádření Nováková.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.