pátek 29. května 2020 Maxim

Léto na Vysočině zpestří především hudební festivaly. Přijede Tata Bojs nebo Bára Poláková

Letní kulturní akce na Vysočině budou především hudební. Své pevné místo v hlavní turistické sezoně mají už 37 let původně folkové Prázdniny v Telči. Po čtyřiatřicáté se budou konat Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou. Vážnou hudbu nabídne festival v Jaroměřicích nad Rokytnou, jehož hvězdami budou sopranistky Emilia Diakopuluová z Řecka a Sara Cortolezzisová z Itálie. Ještě před začátkem letních prázdnin zpestří kulturní program v krajské Jihlavě Setkání hornických měst a obcí ČR, které bude město hostit znovu po deseti letech.

Jihlavské Havíření naplánované na 21. až 23. června bude podle pořadatelů největší v historii. Jeho součástí bude havířský průvod, který patří mezi nejcennější projevy tradiční lidové kultury na Vysočině s historií sahající k roku 1799. Průvod letos obohatí asi 25 delegací a 600 havířů z hornických měst z celé republiky. Havíření bude zároveň 23. setkáním hornických měst a obcí, jehož kulturní program bude na čtyřech scénách. Hrát budou i kapely Žlutý pes, Yo Yo Band nebo Bee Bend. Zazpívá Naďa Urbánková. Součástí programu bude také charitativní běh na podporu hospice Bárka.

První koncert Prázdnin v Telči zazní 26. července. Hrát bude Ondřej Havelka a Melody Makers. Až do 11. srpna pořadatelé připravili 17 koncertů na nádvoří zámku, pohádky v zámeckém parku, odpolední koncerty na náměstí Zachariáše z Hradce a noční klubové koncerty v Panském dvoře, kde vystoupí i Tata Bojs nebo Bára Poláková.

PSALI JSME: Vysočina bude příští rok hostit vrcholné sportovní akce i havíře. Přijede třeba Tomáš Klus

Festival v Náměšti nad Oslavou, který bude od 27. července do 3. srpna, letos zahájí maďarský houslista Félix Lajkó a polská skupina Volosi. Vystupovat bude i velšská harfenistka Catrin Finchová společně s hráči na harfu z Ameriky a Afriky.

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského se bude v Jaroměřicích nad Rokytnou a dalších místech na Třebíčsku konat od 3. do 17. srpna. V loňském roce ho navštívilo asi 7500 lidí.

Mezi kulturními akcemi v kraji už se etabloval festival KoresponDance konaný ve Žďáru nad Sázavou od roku 2013. Je určený pro milovníky současného tance, pohybového divadla a nového cirusu. Letošní ročník bude od 12. do 14. července. Vystoupí na něm čeští i zahraniční umělci. Účinkovat bude také tanečnice a choreografka Agáta Jarošová nebo francouzská taneční skupina ZIG ZAG. Billy Mullaney a Niels Weijer si pro KoresponDance připravili nové představní Magic show, které na festivalu uvedou ve světové premiéře. KoresponDance začínal v roce 2009 v Praze. Později se přesunul do dalších měst. Ve Žďáru našel zázemí v tamním zámku.

Autoři | Foto Petr Skřivánek

Štítky kultura, léto, sezona, festival, prázdniny

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.