Aktuálně

Také na Třebíčsku se změní jízdní řády, autobusy najedou o milion kilometrů ročně více více...

Krev, pot a jihlavské slzy. Dukla schytala v Olomouci kanára, v baráži prohrává 2:0 více...

Správa železnic dá miliardu korun do trati mezi Kostelcem a Horní Cerekví. Cestující musí počítat s výlukami více...

Křižovatku u Rozkvětu a dopravní terminál v Jihlavě propojí nová silnice. Dělníci ji budují vedle Sila více...

Dobrá zpráva: Jihlavané vloni dýchali nejčistší vzduch za řadu let, díky počasí

Autoři | Foto Dominik Svoboda

Obyvatelé padesátitisícové Jihlavy loni dýchali nejčistší vzduch za sedm let měření kvality ovzduší. Přispělo k tomu počasí s dobrými rozptylovými podmínkami a kratší topná sezona v teplé zimě. Hodnoty škodlivin zůstaly pod ročními imisními limity s velkou rezervou.

Výsledky měření prašnosti a oxidů dusíku na území Jihlavy dnes novinářům přiblížil Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výsledky byly velmi dobré, až jsme to nečekali,“ uvedl Skeřil. Zlepšení čistoty ovzduší díky dobrým rozptylovým a meteorologickým podmínkám vykázalo celé Česko. Inverze se vyskytovaly hlavně v listopadu, ale Vysočina patřila mezi lokality, jichž se dotkly nejméně. V zimě inverzní situace téměř nebyly. „Vždycky se rozfoukalo a rozpršelo,“ sdělil  Robert Skeřil.

Podrobnější sledování čistoty ovzduší nad rámec státního monitoringu si od roku 2009 objednává město spolu s krajem. Ročně to stojí skoro půl milionu korun. Měřicí stanice je v průmyslové zóně u továrny Automotive Lighting.  Další stanici má v Jihlavě ČHMÚ, a to na sídlišti Březinky.

Vzduch Jihlavanům kazí hlavně doprava a lokální topeniště, dalším dílem se na tom podílejí průmyslové závody. Doprava produkuje tři čtvrtiny oxidů dusíku uvolňovaných do ovzduší.

239 milionů na nové kotle

Z topenišť pocházejí až dvě třetiny emisí tuhých znečišťujících látek. Ke snížení prašnosti by měly pomoci dotace na výměnu starých kotlů na uhlí, jež mohou obyvatelé Vysočiny poprvé čerpat letos. Kraj v první vlně rozdělí 239 milionů korun, zájem o ně je velký. „V podstatě po 14 dnech byla alokace plus minus vyčerpána,“  upřesnil radní kraje Zdeněk Chlád (ČSSD).

Dotační peníze podle Chláda vystačí na výměnu zhruba 2 tisíc kotlů.  Srovnatelnou dotaci by měl kraj z evropských fondů dostat v nejbližších letech ještě dvakrát, takže by mohlo být v domácnostech vyměněno více než 6 tisíc kotlů. Je to zhruba 15 procent všech současných kotlů na tuhá paliva v kraji, a to už by se na čistotě ovzduší mohlo projevit, uvedl radní.

Ekologičtější kotle pořízené díky dotaci podle Jiřího Kose z krajské hygienické stanice pomohou zlepšit čistotu ovzduší hlavně v menších sídlech. „Pokud se tam bude gró zastaralých topenišť měnit, rozhodně se to projeví v inverzních situacích. Bude tam dýchatelněji,“ řekl. Celkový dopad výměny kotlů na ovzduší Vysočiny vyplyne až z dlouhodobějších měření.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky vzduch, Jihlava, čistota, Český hydrometeorologický ústav, Kraj Vysočina, topeniště, Česko, Automotive Lighting, Jiří Kos, ČSSD

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.