Obyvatelé padesátitisícové Jihlavy loni dýchali nejčistší vzduch za sedm let měření kvality ovzduší. Přispělo k tomu počasí s dobrými rozptylovými podmínkami a kratší topná sezona v teplé zimě. Hodnoty škodlivin zůstaly pod ročními imisními limity s velkou rezervou.
Výsledky měření prašnosti a oxidů dusíku na území Jihlavy dnes novinářům přiblížil Robert Skeřil z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
„Výsledky byly velmi dobré, až jsme to nečekali,“ uvedl Skeřil. Zlepšení čistoty ovzduší díky dobrým rozptylovým a meteorologickým podmínkám vykázalo celé Česko. Inverze se vyskytovaly hlavně v listopadu, ale Vysočina patřila mezi lokality, jichž se dotkly nejméně. V zimě inverzní situace téměř nebyly. „Vždycky se rozfoukalo a rozpršelo,“ sdělil Robert Skeřil.
Podrobnější sledování čistoty ovzduší nad rámec státního monitoringu si od roku 2009 objednává město spolu s krajem. Ročně to stojí skoro půl milionu korun. Měřicí stanice je v průmyslové zóně u továrny Automotive Lighting. Další stanici má v Jihlavě ČHMÚ, a to na sídlišti Březinky.
Vzduch Jihlavanům kazí hlavně doprava a lokální topeniště, dalším dílem se na tom podílejí průmyslové závody. Doprava produkuje tři čtvrtiny oxidů dusíku uvolňovaných do ovzduší.
239 milionů na nové kotle
Z topenišť pocházejí až dvě třetiny emisí tuhých znečišťujících látek. Ke snížení prašnosti by měly pomoci dotace na výměnu starých kotlů na uhlí, jež mohou obyvatelé Vysočiny poprvé čerpat letos. Kraj v první vlně rozdělí 239 milionů korun, zájem o ně je velký. „V podstatě po 14 dnech byla alokace plus minus vyčerpána,“ upřesnil radní kraje Zdeněk Chlád (ČSSD).
Dotační peníze podle Chláda vystačí na výměnu zhruba 2 tisíc kotlů. Srovnatelnou dotaci by měl kraj z evropských fondů dostat v nejbližších letech ještě dvakrát, takže by mohlo být v domácnostech vyměněno více než 6 tisíc kotlů. Je to zhruba 15 procent všech současných kotlů na tuhá paliva v kraji, a to už by se na čistotě ovzduší mohlo projevit, uvedl radní.
Ekologičtější kotle pořízené díky dotaci podle Jiřího Kose z krajské hygienické stanice pomohou zlepšit čistotu ovzduší hlavně v menších sídlech. „Pokud se tam bude gró zastaralých topenišť měnit, rozhodně se to projeví v inverzních situacích. Bude tam dýchatelněji,“ řekl. Celkový dopad výměny kotlů na ovzduší Vysočiny vyplyne až z dlouhodobějších měření.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.