Včera se v Rohozné na Jihlavsku konala informativní akce Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Sešli se zde odpůrci i příznivci chystaných průzkumů pro hlubinné úložiště jaderného odpadu. Za první hodinu se v sále hostince Na Myslivně vystřídala stovka místních lidí i obyvatel okolních pěti obcí, jichž se záměr také dotýká. Hrádek byl poslední ze sedmi lokalit v Česku vytipovaných pro úložiště, v nichž SÚRAO představilo metody letošních geologických prací.
Vysvětlovat metody průzkumů bylo připraveno třináct lidí správy úložišť. Lidé měli možnost vidět geologické nářadí a pomůcky, vzorky hornin i 3D modely. Skoro víc než s odborníky ale návštěvníci debatovali mezi sebou. Podle zjištění ČTK už často přišli s vyhraněným názorem a výkladem se nenechali zviklat.
Geologů se vůbec neptalo několik mladých lidí z Rohozné postávajících v sále. „My jsme rozhodnutí, že tu úložiště nechceme,“ shodli se. Naopak postarší muž František ze sousední vsi Cejle řekl, že je pro průzkumy ve všech lokalitách a pro to, aby se úložiště postavilo v té nejvhodnější. „Elektriku chceme všichni, ale ten nepořádek? Má se to nechat dětem?“ zlobil se.
Několik členek ekologického spolku 2 Alternativa z Dolní Cerekve s protestní tabulí postávalo v průjezdu hostince. „Ta akce je nám celkem jedno. My musíme akorát říci, že to tady nechceme za žádnou cenu,“ řekla Ludmila Fučíková ze spolku.
ČTĚTE TAKÉ: V Rohozné zítra proběhne představení průzkumů spojených s hlubinným úložištěm
Program včerejšího odpoledne byl zajímavý i pro dětské návštěvníky. Děti si mohly vyzkoušet rýžování pravých českých granátů ve velkých kádích.
Lokalita Hrádek se rozkládá na přelomu Jihlavska a Pelhřimovska. Průzkumné území se zatím týká asi 24 kilometrů čtverečních pozemků a zasahuje do katastru obcí Rohozná, Nový Rychnov, Milíčov, Hojkov, Cejle a Dolní Cerekev. Dohromady v nich žije 3 500 lidí. Společnou žalobou se snaží domoci zrušení loňského rozhodnutí ministra životního prostředí o povolení průzkumu Hojkov, Cejle, Milíčov a Nový Rychnov spolu s 2. Alternativou. Žaloba však nemá odkladný účinek.
První etapa průzkumů by měla být letos provedena ve všech sedmi vytipovaných lokalitách v ČR, v souhrnu jde o práce za 200 milionů korun. „Skupinky geologů budou obcházet území. Obyvatelé by je neměli téměř zaznamenat, protože ty práce budou povrchové, bez vrtů,“ popsala Ivana Škvorová z oddělení komunikace správy úložišť. Na základě těchto průzkumů by měl být počet lokalit zúžen na čtyři; finální lokalitu by SÚRAO mělo vybrat do roku 2025.
Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v Česku vzniknout do roku 2065.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.