To, že se zima opravdu blíží, svědčí nejen mrazivé teploty, které v posledních hodinách panují venku. Obří tahač dnes několikrát zamířil na Masarykovo náměstí a svezl téměř všechny místní lavičky do zimního úložiště. Jinak je to u laviček na zastávkách městské hromadné dopravy. Ty jsou na svém místě zpravidla po celý rok.
Na náměstí obvykle bývá zhruba šedesát bílých lázeňských laviček. „Na první pohled možná vypadají všechny stejně, ale jsou dokupovány během let od různých výrobců a drobně se liší rozměry a váhou. Průměrná váha jedné lavičky je 50 kilogramů, některé jsou dlouhé 150 centrimetrů, ale většina má délku 2 metry,“ popisuje Martin Kukla, mluvčí jihlavské radnice.
Lavičky na zastávkách městské hromadné dopravy zůstávají na svém místě zpravidla po celý rok. Odváženy jsou jen ty, které by překážely prohrnování sněhu a zimnímu posypu a znesnadňovaly by tak provádění zimní údržby. „Ve správě máme i mobilní lavičky v parku Gustava Mahlera a několik dřevěných posezení – lavice se stolem a přístřeškem z masivního dřeva. Ty jsou osazovány na různé lokality ve městě, například u Borovinky, u Staré Plovárny nebo i na některých dětských hřištích, aby se mohly maminky s dětmi schovat v létě před sluncem,“ uvádí Aleš Zabloudil z Odboru správy realit města Jihlavy.
Vedle tohoto odboru má část městských laviček na starost též Správa městských lesů, konkrétně v parčíku na Jiráskově ulici vedle FC Vysočina a po dohodě s dopravním podnikem i na části frekventovaných zastávek městské hromadné dopravy.
„Během roku jsou všechny lavičky dvakrát až třikrát důkladně omyty, záleží na míře jejich znečištění. Nejvíce bývají lavičky na náměstí znečištěny lepkavým pylem z lip okolo morového sloupu,“ dodává Kukla. Minulou zimu byly také všechny lavičky během zimního uskladnění nově natřeny, nátěr se následně obnovuje po zhruba třech letech, nebo dle aktuální potřeby.
„Čas od času se stane, že se některé lavičce ulomí noha, lavičku pak buď vyměníme za náhradní, nebo jí necháme opravit a vrátíme zpátky. Většinou dochází k poškození při manipulaci během různých akcí na náměstí, kdy třeba trhovcům některá překáží a posunují ji. Naopak s vandalismem se zde moc nesetkáváme,“ dodává Aleš Zabloudil.
Zpátky na náměstí se lavičky vrátí zhruba v dubnu příštího roku.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.