Aktuálně

Parkování v Jihlavě V: Na sídlišti U Hřbitova se situace zlepšila, pro návštěvy mají lidé hodiny zdarma více...

ŘSD vybírá firmu na stavbu silničního obchvatu Pelhřimova za 1,6 miliardy více...

Nehoda v Třebíči. Řidič Fiatu se srazil s Audi v protisměru, dva lidé skončili v péči lékařů více...

BŘEZEN NA DRBNĚ: XAge v Brazílii, nový dopravce na Jihlavsku, u zoo chybí vodní kolo, výbuch v kočičí kavárně Zdroj: https://jihlavska.drbna.cz/drbna/25057-brezen-na-drbne-xage-v-brazilii-novy-dopravce-na-jihlavsku-u-zoo-chybi-vodni-kolo-uzavirky-v-jihlave.html?utm_source=copy více...

V noci na neděli se změní čas, noc bude o hodinu delší

Autoři | Foto pixabay.com

V noci na neděli se změní čas, ve tři hodiny v noci se posunou hodinky zpět na 2:00 a noc se tak o hodinu prodlouží. Zimní čas bude jako každý rok trvat pět měsíců, zpátky na letní se vrátí v neděli 31. března 2019, v zemích Evropské unii možná naposledy povinně. K tomuto datu Evropská komise navrhuje ukončit povinné střídání času. Jako každoročně pocítí v noci změnu času i cestující v mezinárodních nočních spojích, které většinou budou nad ránem hodinu čekat ve stanicích.

Různé občanské iniciativy a petice se řadu let odvolávají na možné negativní dopady střídání času na zdraví. Podle nich nepřináší ani žádné energetické úspory, což bylo původním záměrem zavedení letního času. Lékaři a psychologové se shodují na tom, že na změnu času si zejména starší lidé a děti zvykají asi týden. Horší je to v březnu při změně na letní čas, kdy musí fakticky vstávat o hodinu dřív.

Evropská komise navrhla letos v září Evropskému parlamentu zrušení směrnice z roku 2001 o střídání zimního a letního času. Komise vycházela z výsledku celoevropské ankety, do níž se zapojilo 4,6 milionu Evropanů a 84 procent z nich se vyslovilo pro zrušení. Členské státy by se tak samy měly rozhodnout, zda se jejich občané budou řídit letním či zimním časem.

Ve světě se v mnoha zemích v minulosti letní čas zaváděl, ale i rušil. Obecně lze říci, že letní čas platí ve většině zemí Evropy, Severní Ameriky a Blízkého východu, zatímco v Asii (kromě Íránu) a Africe a ve většině států Jižní Ameriky (kromě části Brazílie, Chile a Paraguaye) neplatí. Z velkých zemí jej v roce 1992 zrušili v Číně a v roce 2014 definitivně v Rusku. V Evropě letní čas kromě Ruska neplatí ještě v Bělorusku, na Islandu a na Špicberkách. 

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky ČR, společnost, změna, čas, letní čas, Evropská komise, Evropská unie, Rusko, Evropa, Evropský parlament, Čína, Afrika, Asie, Chile

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.