Aktuálně

Ostrůvky na náměstí lidé kritizují. Nejsou esteticky ideální, ale prioritou je bezpečnost, reaguje radnice více...

Kolem Batelova na Jihlavsku najdeme Batelavičky. Za příběh, který žijeme, jsme moc rádi, říkají tři nadšenci více...

ANKETA: Před týdnem se změnil dopravce pro Jihlavsko. Zkušenosti cestujících jsou různé více...

Na jihlavský dům pro legionáře z dvacátých let prý přispěl i prezident Masaryk

Autoři | Foto Mapio.net

Na dům postavený v Jihlavě pro legionáře ve 20. letech minulého století prý přispěl 50 tisíc korun i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Obyvatelé komplexu na rohu dnešních ulic Fritzova a Legionářů měli široké zázemí. Kromě bytů a kanceláří tam byly i restaurace a kavárna, obchody, sál s promítáním filmů či stáje pro koně, garáže a v zahradě kuželník. Účastníkům prohlídky při příležitosti Dne architektury to řekla teoretička architektury Michaela Pacherová.

„Aby obyvatelé toho komplexu nemuseli chodit zbytečně do města, aby to bydlení bylo pohodlné,“ řekla Pacherová k vybavení domu. O stavbě Legiodomu rozhodla v roce 1923 Československá obec legionářská, která měla na Jihlavsku 1500 členů. Řešila tím nedostatečné prostory pro svou činnost i problémy plynoucí z poválečné bytové krize.

Šlo o stavbu s rozpočtem 2,6 milionu korun. Prezident Masaryk ji ohodnotil jako prospěšný počin v oblasti hospodářské i sociální, uvedla Pacherová.  Dům navrhl architekt Jaroslav Dufka v architektonickém slohu vytvořeném uměle po válce, jemuž se říká rondokubismus nebo český národní sloh. Ve stejném slohu je postavena pražská Legiobanka nebo krematorium v Pardubicích.

Jihlavský Legiodům zabírající skoro 7000 metrů čtverečních rostl postupně.  „V červnu 1926 byla celá stavba dokončena,“ řekla Pacherová. V komplexu byly i stáje pro koně se sýpkou, lednice, v níž se asi uchovával led pro místní restauraci, později i jednoduchá benzinová pumpa. „Byly tu obchody s mlékem a potravinami a svého času prý i lékárna,“ uvedla Pacherová.

Během let se v areálu uskutečnila řada přestaveb, dodnes slouží jako bytový dům. V provozu zůstala restaurace. V rozlehlém kině, které je už léta zavřené, je prodejna nábytku.

Akce spojené se Dnem architektury v Jihlavě pořádal ateliér UNArchitekti.  Na prohlídku Legiodomu přišlo asi 200 lidí. Jindy nepřístupné zajímavé stavby bylo možné na Vysočině o víkendu navštívit i v Třebíči, Krucemburku či Petrkově.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Legiodům, legionáři, Masaryk, Den architektury, historie, dům, Tomáš Garrigue Masaryk, architektura, restaurace, Jihlava, Banka československých legií, okres Jihlava

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.