Aktuálně

VIDEO: Pracuje se i v dešti. Co se teď děje v uzavřeném Jihlavském tunelu? více...

Na Březinkách, u soudu, na dopravním hřišti. Kde všude lidem v Jihlavě chybí lavičky? více...

Kulturní tipy: Festivaly budou na Čeřínku a v Lukách, Marek Ztracený v Jihlavě více...

Řidič v Brtnici vjel do protisměru. Následně narazil do lampy a do domu více...

Policisté dál kontrolují kamiony, dvakrát už padla kauce dvě stě tisíc korun více...

Policie zastavila cizince kvůli rychlé jízdě. Měl přes jedno promile alkoholu více...

Jihlavské Muzeum Vysočiny bude za asi pětatřicet milionů modernizovat své vybavení

Autoři | Foto Lenka Dvořáková

Muzeum Vysočiny Jihlava začne příští rok s modernizací evidence, péče a zabezpečení svých sbírek, které čítají asi 300 tisíc předmětů. Z Integrovaného regionálního operačního programu získalo evropskou dotaci 29 milionů korun, celkově investuje v příštích čtyřech letech asi 35 milionů korun. Nakoupí za ně i speciální vybavení včetně Ramanova mikroskopu, který umí rychle a spolehlivě určit mimo jiné i drahé kameny. Díky investici bude Jihlava mezi muzei srovnatelné velikosti patřit k špičkovým pracovištím, řekl ředitel muzea Karel Malý.

Práci se speciálním mikroskopem, jehož pořizovací cena začíná na 1,5 milionu korun, už testoval na jednom z prstenů z archeologických sbírek muzea. „Dosud jsme nevěděli, jaký kámen je v něm zasazený. Dal by se určit i jinými metodami, ale tahle je velice rychlá a spolehlivá. Za třicet vteřin jsme věděli, že je to diamant. Předpokládali jsme to, ale jistotu jsme neměli,“ řekl Malý. Podle vedoucího archeologického oddělení muzea Davida Zimoly je prsten z přelomu 16. a 17. století a nosila ho dáma pohřbená u kostela svatého Jakuba v Jihlavě, kde ho archeologové v roce 2006 našli.

Většinu moderního vybavení pro restaurátory a konzervátory nakoupí muzeum v příštím roce. Jednu z konzervátorských dílen má v Heleníně u Jihlavy, zpracovává v ní především kovové archeologické nálezy včetně mincí. V druhé konzervátorské dílně přímo v Jihlavě se pracuje s dřevěnými, papírovými a textilními předměty.

Každý předmět bude digitálně zanesen 

Část získaných peněz vloží muzeum také do digitalizace sbírkových předmětů, která má usnadnit práci s nimi. „Výsledkem by mělo být to, že o každém sbírkovém předmětu, který je v muzeu, budeme mít digitální záznam. A u některých předmětů, kde to má smysl, bude popisný text doplněný i obrazovou dokumentací, případně 3D skenem,“ řekl Malý. Na digitalizaci se budou podílet kurátoři sbírek i externí dodavatelé. Prozatím má muzeum digitální záznam jen u některých předmětů.

První muzeum vzniklo v Jihlavě na konci 19. století. V roce 1953 získalo status Krajského vlastivědného ústavu. Po reorganizaci a zrušení Jihlavského kraje v roce 1960 fungovalo pod názvy Oblastní muzeum Vysočiny a Muzeum Vysočiny. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem Kraj Vysočina.  Spravuje také muzeum v Telči, Třešti a hrad Roštejn.

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Muzeum Vysočiny, investice, modernizace, vybavení, muzeum, Muzeum Vysočiny Jihlava, Jihlava, Karel Malý, Muzeum v Telči

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.