Muzeum Vysočiny Jihlava začne příští rok s modernizací evidence, péče a zabezpečení svých sbírek, které čítají asi 300 tisíc předmětů. Z Integrovaného regionálního operačního programu získalo evropskou dotaci 29 milionů korun, celkově investuje v příštích čtyřech letech asi 35 milionů korun. Nakoupí za ně i speciální vybavení včetně Ramanova mikroskopu, který umí rychle a spolehlivě určit mimo jiné i drahé kameny. Díky investici bude Jihlava mezi muzei srovnatelné velikosti patřit k špičkovým pracovištím, řekl ředitel muzea Karel Malý.
Práci se speciálním mikroskopem, jehož pořizovací cena začíná na 1,5 milionu korun, už testoval na jednom z prstenů z archeologických sbírek muzea. „Dosud jsme nevěděli, jaký kámen je v něm zasazený. Dal by se určit i jinými metodami, ale tahle je velice rychlá a spolehlivá. Za třicet vteřin jsme věděli, že je to diamant. Předpokládali jsme to, ale jistotu jsme neměli,“ řekl Malý. Podle vedoucího archeologického oddělení muzea Davida Zimoly je prsten z přelomu 16. a 17. století a nosila ho dáma pohřbená u kostela svatého Jakuba v Jihlavě, kde ho archeologové v roce 2006 našli.
Většinu moderního vybavení pro restaurátory a konzervátory nakoupí muzeum v příštím roce. Jednu z konzervátorských dílen má v Heleníně u Jihlavy, zpracovává v ní především kovové archeologické nálezy včetně mincí. V druhé konzervátorské dílně přímo v Jihlavě se pracuje s dřevěnými, papírovými a textilními předměty.
Část získaných peněz vloží muzeum také do digitalizace sbírkových předmětů, která má usnadnit práci s nimi. „Výsledkem by mělo být to, že o každém sbírkovém předmětu, který je v muzeu, budeme mít digitální záznam. A u některých předmětů, kde to má smysl, bude popisný text doplněný i obrazovou dokumentací, případně 3D skenem,“ řekl Malý. Na digitalizaci se budou podílet kurátoři sbírek i externí dodavatelé. Prozatím má muzeum digitální záznam jen u některých předmětů.
První muzeum vzniklo v Jihlavě na konci 19. století. V roce 1953 získalo status Krajského vlastivědného ústavu. Po reorganizaci a zrušení Jihlavského kraje v roce 1960 fungovalo pod názvy Oblastní muzeum Vysočiny a Muzeum Vysočiny. Od roku 2003 je jeho zřizovatelem Kraj Vysočina. Spravuje také muzeum v Telči, Třešti a hrad Roštejn.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.