Třebíčský festival židovské kultury Šamajim připomene osudy místních lidí odvlečených za druhé světové války do koncentračních táborů. Jednomu z mála přeživších Pavlu Friedovi bude při zahájení festivalu předáno čestné občanství města, řekla ředitelka městského kulturního střediska Jaromíra Hanáčková. Přehlídka s koncerty, která je věnována zachránci židovských dětí Antonínu Kalinovi, se bude v židovské čtvrti konat od 30. července do 4. srpna.
Pavel Fried v Třebíči prožil dětství. „S rodiči byl v roce 1942 v rámci třebíčských transportů odsunut do Terezína,“ řekla Hanáčková. Fried žije v Brně a je činný v židovské obci. „Jezdí na všechny naše akce, festival Šamajim pravidelně zahajuje,“ uvedla. O osudu Židů odvlečených za války ze shromaždiště v Třebíči bude 2. srpna mluvit Jana Šplíchalová z Židovského muzea v Praze.
S dalším pamětníkem Naftali Fürstem se lidé setkají během dvou závěrečných dnů festivalu. Patří mezi stovky dětí zachráněných v koncentračním táboře Buchenwald třebíčským rodákem Antonínem Kalinou. Fürst přijede z Izraele. „Bude tady potřetí, letos přiletí i se svou dcerou,“ řekla Hanáčková. Přednáška Martina Korčoka, ředitele Muzea holocaustu v Seredi, přiblíží situaci židovských obyvatel v letech 1938 až 1945 na Slovensku.
Šamajim se uskuteční popatnácté, v minulých letech se účast v součtu pohybovala kolem 1000 lidí. Podrobný program je na webu. V posledních letech mu předchází Oživené židovské město, lidová slavnost s divadlem a muzikou. Letos byla minulý týden. Podle odhadu organizátorů přišlo za tři dny asi 10 tisíc návštěvníků.
V třebíčské čtvrti žila židovská komunita po staletí, události druhé světové války existenci židovské náboženské obce ukončily. Za komunistického režimu měla být čtvrť srovnaná se zemí, dnes jde o památku zapsanou na seznamu UNESCO.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.