Na přelomu června a července vzbudil velký ohlas veřejnosti úhyn žirafího samce v jihlavské zoologické zahradě. Od začátku se spekulovalo o střevních problémech jako příčině této nešťastné události, pitva poté prokázala i na celkové oslabení a rozvrat organismu.
Samec žirafy núbijské Manu uhynul 29. června po krátkých, ale vážných střevních komplikacích. Ty však byly jen jednou z příčin úmrtí. „Mezi další příčiny patřily i celkové oslabení a rozvrat organismu způsobený dlouhodobým stresem,“ doplnil Martin Maláč, tiskový mluvčí jihlavské zoo. Manu byl zde nejslabším členem samčí skupiny původně tří samců dvou druhů žiraf.
ČTĚTE TAKÉ: V jihlavské zoologické zahradě uhynul žirafí sameček Manu. Příčinu úmrtí určí výsledek pitvy
Chov žiraf v zoologických zahradách bývá problematický. Ve volné přírodě žijí samice a nedospělá zvířata v nepříliš početných stádech. Samci žijí buď samotářsky, v malých rozvolněných samčích skupinách, nebo se na různě dlouhou dobu přidružují ke stádům samic. V zoologických zahradách se žirafy s úspěchem dají chovat v harémovém uspořádání, kdy je v chovu jeden dospělý samec a menší stádo samic s mláďaty.
Protože se obě pohlaví rodí přibližně v poměru jedna ku jedné, objevuje se v chovu v lidské péči logicky nadpočet samců. Přitom více dospělých samců nelze chovat pohromadě, pokud třeba i jen cítí dospělé samice. Z toho důvodu některé zoologické zahrady v Evropě rezignovaly na množení žiraf a chovem samčích skupin se snaží odlehčit a pomoci těm institucím, které žirafy množí a nemají kam umístit nadbytečné samce. To může být případ i jihlavské zoo.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.