Spolek Nebojte se policie, který má své sídlo v Jihlavě, poskytl loni ve 307 případech pomoc osamělým seniorům. Třetina z nich požádala o bezplatnou psychologickou a organizační pomoc při vyřizování dokladů a souvisejících služeb, ostatním se dostalo pomoci při řešení tíživé rodinné situace, sousedských vztahů nebo zdravotního stavu.
Zřejmě nejtíživější je podle Marie Křoustkové, případové manažerky spolku, pro seniora situace, kdy přijde o někoho blízkého. „Naše pomoc v těchto případech spočívá třeba jen v prostém lidském popovídání si o celé smutné události. Na tuto spíše psychologickou podporu pak navazuje organizační pomoc,“ upřesňuje manažerka Křoustková.
Senioři se seznámí s možnostmi řešení svých problémů a dostanou informaci, kam se se svým problémem mohou obrátit. K jednání na policii nebo na úřadech je případová manažerka i doprovodí.
Lidé dostanou pomoc třeba vysvětlením průběhu dědického řízení, při odevzdání dokladů po zemřelém, při vyřizování změny stavu v občanském průkazu, při změně a ohlašování nového trvalého pobytu či při provádění změn v inkasu. Pracovníci spolku Nebojte se policie mohou seniorům pomoci také při elektronickém objednávání k odborným lékařům nebo na úřady.
Jihlavský spolek Nebojte se policie pořádal od roku 2013 Projekt Policejní akademie pro seniory, který pomáhá zvýšit pocit bezpečí starších lidí. Zájem o projekt byl veliký, zúčastnily se ho stovky seniorů.
Spolek seniorům každé dva týdny nabízí semináře, na kterých jsou seznamováni s bezpečnostní situaci ve městě se zaměřením na starší lidi. Velký zájem je o problematiku seniorů v dopravě. Semináře se ale týkají například i finanční gramotnosti, lidé se dozvědí, jak se bránit takzvaným "šmejdům" na předváděcích akcích, uzavírání nevýhodných smluv na dodávku energií nebo kyberkriminalitě.
Pracovníci spolku začali cíleně pomáhat osamělým seniorům. Letos v prvním pololetí uspořádají dvě besedy pro veřejnost. První z nich se bude ve spolupráci s policií věnovat statistikám kriminality. Senioři se zároveň dozvědí, jak se chovat, aby se nestali obětí nejčastějších trestných činů. Druhá beseda se bude týkat problematiky uprchlíků.
Zájemci o pomoc mohou spolek kontaktovat od pondělí do pátku v době od 8 do 16 hodin na telefonu 724 954 926 nebo na adrese nebojtesepolicie@seznam.cz.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.