Rekreační zařízení Okrouhlík u Jihlavy se stane na několik týdnů bydlištěm skupiny 27 křesťanských uprchlíků z Iráku. Ti přiletí do Prahy příští neděli 24. ledna a ještě týž den se přesunou na Okrouhlík. Zde budou několik týdnů bydlet, začnou se intenzivně učit česky a seznamovat s českými reáliemi.
Přijetí uprchlíků schválila v polovině loňského prosince vláda. Uprchlíci z táborů v iráckém Irbílu odešli do Libanonu. „Hned po příletu požádají o azyl. Ten by jim měl být vydán relativně rychle, protože už před odletem do Česka prošli bezpečnostními prověrkami tajných služeb a pohovory s českými státními orgány,“ řekl Jan Talafant, ředitel Nadačního fondu Generace 21, který projekt přesídlení uprchlíků organizuje.
Jihlavská skupina je složena z celkem šesti rodin. Je v ní 13 žen a dívek a 14 mužů a chlapců. Věkový průměr skupiny je 20 let, nejmladšímu dítěti je jeden měsíc, nejstarší člověk má 68 let.
„Doufáme, že tyto lidi, kteří přišli nejen o všechen majetek, ale často také o členy rodin, dobře přivítáme a pomůžeme jim znovu začít,“ uvedl jihlavský primátor Rudolf Chloupek.
Celkem by do Česka mělo přesídlit 37 křesťanských rodin, což představuje 153 lidí. Většinou mají přiznaný mezinárodní status uprchlíka. Podle Talafanta patří iráčtí křesťané obecně k nadstandardně vzdělané části obyvatelstva, polovina mužů v celé skupině 153 běženců má vyšší odborné či vysokoškolské vzdělání, stejně jako třetina žen. „Je mezi nimi například bývalý ředitel školy, programátor, lékař, stavební inženýr nebo zdravotní sestra,“ uvedl Talafant. Dříve, před vyhnáním z domovů podle něj žily tyto rodiny běžným středostavovským způsobem života.
Další skupina dorazí v únoru a březnu
Dalších několik měsíců by měli uprchlíci bydlet v několika bytech v Jihlavě a dál se učit češtinu. „Poté se někdo rozhodne zůstat, další se mohou volně stěhovat za prací,“ vysvětlil Jan Talafant. Podle něj už nyní nadační fond registruje nabídky pracovních míst pro běžence.
Celý projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů z řad jednotlivců i církví. Fond v prvním roce uhradí náklady na ubytování a životní potřeby iráckých křesťanů, stejně jako integrační služby, mezi něž patří výuka jazyka i seznámení se s českou kulturou a společností. Peníze podle Talafanta fond získal výhradně od soukromých dárců.
Další skupina 126 iráckých křesťanů by měla do Česka dorazit během února a března. Jejich přesun připravují pracovníci Nadačního fondu ve spolupráci s ministerstvem vnitra a tajnými službami ČR. Zároveň se jedná o umístění do dalších měst.
Mezi případná města patří Praha a další čtyři až pět krajských měst. Česká vláda loni schválila, že stát přijme do konce roku 2017 celkem 1 500 uprchlíků. Zhruba 1 100 lidí by měla Česká republika převzít od zemí EU s velkým náporem migrantů - tedy od Itálie a Řecka, 400 pak z táborů na Blízkém východě. Na základě evropského rozhodnutí by pak Praha měla přijmout dalších 1 591 migrantů.
Všichni uprchlíci nejprve budou muset získat azyl a projít bezpečnostní prověrkou. Loni do Česka zatím přiletěly tři syrské rodiny s nemocnými dětmi na léčení do tuzemských nemocnic. Jedna z rodin však krátce po příjezdu odjela do Německa.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.