Mor včelího plodu je závažné onemocnění včelstev, které způsobuje každoročně citelné ztráty v chovech včel a jednou z cest, jak tyto ztráty omezit, je systém prevence. Díky důsledné prevenci, která je finančně podporována Krajem Vysočina, mohou být na výskyt původce moru včelího plodu na území regionu vyšetřeny všechny dodané vzorky.
„Kompletní náklady na vyšetření provedené Státním veterinárním ústavem do konce dubna 2016 zaplatí Kraj Vysočina. Vzorky mají být dodány laboratoři v období mezi 4. prosincem a 31. lednem 2016. Celkem může být uvolněno až 1,5 milionu korun a nabídka k úhradě kontroly vzorků podle stanovených pravidel se týká jak včelařů organizovaných v Českém svazu včelařů, tak těch, kteří nejsou organizovaní v Českém svazu včelařů,“ upřesňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.
Použití preventivních opatření v chovech s nízkým i vysokým počtem včelstev může hrát zásadní roli v boji s touto nákazou. Ztráty, které vznikají v souvislosti s výskytem moru včelího plodu, nejsou jen přímé, tedy ztráty kondice včelstev a jejich užitkovosti, ale i nepřímé, vznikající v souvislosti s likvidací ohnisek a eradikací nákazy (eradikace znamená úplné vymýcení choroby včetně jejího původce, pozn. autora).
V Kraji Vysočina je v současné době téměř 5 tisíc včelařů s přibližně 52 tisíci včelstvy. Vysočina se tím řadí mezi kraje s největším počtem včelařů.
Vůbec zatím nejhorší období zažívali včelaři v roce 2011, kdy z důvodu moru včelího plodu bylo zlikvidováno 14 stanovišť a v následujícím roce 25 stanovišť včelstev. Jedinou obranou je spálit napadené včelstvo, úly i veškeré vybavení. I přesto, že je zdravotní kontrole včelstev věnována maximální pozornost, a možná právě proto letos v létě musela být přijata mimořádná veterinární opatření ke zdolání nebezpečné nákazy – moru včelího plodu v katastrálním území Hlohova, kde vydala krajská veterinární správa nařízení k likvidaci 23 včelstev u jednoho chovatele.
„Navíc zjištění moru zásadně ovlivní i chovatele v okolí. Veterináři musí při prokázaném výskytu vymezit pětikilometrové ochranné pásmo. Další chovatelé uvnitř něj nesmí včely stěhovat a musí je nechat vyšetřit,“ upozorňuje Chlád.
Více informací ohledně finanční podpory na preventivní vyšetření včelstev na www.kr-vysocina.cz.
Co je včelí mor?
Jedná se o vážné onemocnění včelích larev, nemoc je způsobena bakterií a oblast může být zamořená i několik let. Plod včely se nakazí z potravy. V žaludku plodu dojde k vyklíčení bakterie, poté dojde k rozkladu tkání larvy. Dospělé včely se pak snaží odstranit zbytky těla larvy a tím nákazu roznáší po plástvích. Zlikvidovat nákazu lze tím, že se zajistí ohniska nákazy, nakažená včelstva se musí zlikvidovat – spálit a vše desinfikovat, musí se určit pěti kilometrové ochranné pásmo od ohniska nákazy a zde zakázat přesun včelstev.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.