Krajská Jihlava zazářila na pražské konferenci Národní sítě Zdravých měst ČR. Jejím vrcholem bylo slavnostní ocenění nejúspěšnějších starostů, primátorů a hejtmanů Zdravých měst, obcí a regionů za celoroční výsledky v postupu k udržitelnému rozvoji, kvalitě života a podpoře zdraví.
Vítězové si ocenění převzali z rukou představitelů Poslanecké sněmovny a Senátu, zástupců ministerstev i mezinárodních institucí a organizací, zástupců univerzit a řady dalších významných institucí a organizací.
V kategorii „Šampion Zdravých měst“ v roce 2017 uspěla města a obce Jihlava, Chrudim, Litoměřice, Kopřivnice a Křižánky.
Skokan roku: Praha 12, Praha 21, Opava, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky.
Za podporu zdraví a kvality života: Kraj Vysočina, Liberecký kraj, statutární město Brno.
Ocenění „dobrá praxe v kvalitním řízení městského úřadu Zdravého města“ obdržel Zdeněk Opálka, tajemník města Břeclav.
Ocenění pro osobnosti, které s Národní sítí Zdravých měst a jejími členy spolupracují po dlouhá léta a přinesly jí řadu podnětů, získali Bedrřich Moldan, emeritní ředitel Centra pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, ex-ministr životního prostředí ČR a člen Rady vlády pro udržitelný rozvoj a předseda jejího Výboru pro strategie a Alena Šteflová, ex-ředitelka Kanceláře Světové zdravotní organizace v Praze, aktuálně ředitelka Ústavu pro zdravotní gramotnost.
Kategorie Šampion: Města, která mají nejlépe nastavený místní systém postupu vůči udržitelnému rozvoji. Tento svůj postup města měří pomocí komplexních Auditů udržitelného rozvoje v souladu s mezinárodními „Aalborskými závazky“ udržitelných měst v Evropě.
„Díky těmto Auditům, které se dotýkají všech klíčových oblastí rozvoje, mají města důkladně popsány své silné i slabé stránky rozvoje a zohledňují tyto analýzy v rámci svého plánování rozvoje, připravovaných projektů apod. „Šampioni Zdravých měst“ v rámci svého systému řízení aktivně využívají metody a nástroje řízení kvality, za které jsou oceňováni i cenami jednotlivých rezortů na národních konferencích,“ vysvětluje Radek Tulis, mluvčí jihlavské radnice.
Šampioni již dlouhé roky zapojují veřejnost, aktivně pracují s různými cílovými skupinami, sdílejí dobrou praxi v rámci ČR, zapojují se do mezinárodních programů a projektů, a celkově jsou inspirací pro postup mnoha dalším municipalitám.
V roce 1988 iniciovala Světová zdravotní organizace a k jeho realizaci přizvala nejvýznamnější evropské metropole. Za patnáct let trvání projektu v Evropě vzniklo 1300 Zdravých měst ve 30 zemích (např. Velká Británie, Francie, Itálie, Německo, Maďarsko aj.). Zdravá města, obce a regiony systematicky podporují kvalitu veřejné správy, kvalitu strategického plánování a řízení s ohledem na udržitelný rozvoj a podporu zdraví, aktivně se ptají svých obyvatel na jejich názory.
Národní síť Zdravých měst ČR (NSZM) je asociace čítající na 130 členů: měst, obcí a regionů.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.