Jihlavská radnice letos mapuje hroby osobností spojených s městem. Úředníkům při tom pomáhají historici a archiváři. Zatím procházejí ústřední hřbitov, kde si všímají i architektonicky zajímavých náhrobků. Do konce roku chtějí sestavit seznam čestných hrobů, o něž by se město mohlo starat, řekl Tomáš Koukal z městského odboru školství. Na ústředním hřbitově je okolo 10 500 hrobů, nejstarší pocházejí z druhé poloviny 19. století.
Pracovní skupina zatím vytipovala okolo 200 zajímavých hrobů, v konečném seznamu ale bude nižší počet, předpokládá Koukal. Následovat budou jednání s případnými pozůstalými nebo se zástupci státu, do jehož vlastnictví přešly opuštěné hroby. Město se už stará o válečné hroby, což je povinnost, která mu plyne ze zákona. Kromě pamětních desek a pietních objektů jde o 559 hrobů s ostatky.
Na ústředním hřbitově v Žižkově ulici zabírajícím 12,5 hektaru půdy jsou mimo jiné pohřbeni jihlavští starostové, podnikatelé, kněží a oběti válek. Najít se stále dají také hroby německých obyvatel Jihlavy, jejichž potomci museli z města po druhé světové válce odejít.
Pozornost poutá hrobka rodiny Karla Löwa, majitele textilních továren v Heleníně a v Malém Beranově, v nichž koncem 19. století pracovalo podle dostupných údajů okolo 2000 lidí. Nachází se tam například i hrob lékaře Leopolda Fritze, jenž v roce 1869 patřil mezi zakladatele tohoto hřbitova. Pohřben na ústředním hřbitově byl také Evžen Plocek, který se v dubnu 1969 na jihlavském náměstí zapálil na protest proti nastupující normalizaci.
Správa hřbitovů se stará také o menší hřbitov Kalvárie v Helenínské ulici.
Na těchto dvou hektarech pozemků se nachází přibližně 2300 hrobových míst. Podle vedoucí správy Jitky Přibylové na hřbitovech v posledních letech přibývají hlavně menší urnová místa, protože pozůstalí upřednostňují kremace. Pohřbů do země je v padesátitisícové Jihlavě menšina.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.