Děti v jihlavské školce Zvoněnka, která sídlí v Dvořákově ulici, mají v rámci výuky netradiční zábavu. Nově se starají o „stádečko“ žížal. Uvedená mateřská škola využívá takzvaný vermikompostér; pod dohledem učitelek se zde děti učí likvidovat patřičné druhy opadu kompostováním, při kterém se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky na velmi kvalitní organické hnojivo – vermikompost. Školka od žížal získává kvalitní zeminu, kterou využívá při péči o květiny.
„Žížaly lze krmit především zbytky ovoce, zeleniny nebo částečně zkompostovanou trávou a listím. Rády mají kávovou sedlinu nebo namočené proužky papírové lepenky,“ vypráví vedoucí učitelka Monika Nikodýmová, zatímco děti do nádoby přidávají zbytky jablek. Nevhodné je dávat žížalám mléčné výrobky, zbytky masa a tuky.
Zajímavostí je, že půl kila žížal zkonzumuje za den asi tolik bioodpadu, kolik za stejný čas vyprodukuje čtyřčlenná rodina (cca 0,25 kilogramů).
Uvedený vermikompostér lze umístit na chodbu, na balkón, do garáže, dílny, kuchyně, nebo dokonce do třídy ve škole či do kanceláře. „Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu, prostředí kolem 20°C a správnou vlhkost substrátu. V zimě je vhodné přemístit vermikompostér do chodby, nebo ho nenechávat venku bez izolace, v létě se doporučuje nevystavovat kompostér přímému slunci, aby nedocházelo k odpařování vody a k přehřívání,“ doplňuje vedoucí oddělení služeb v životním prostředí jihlavského magistrátu Martina Gregorová.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.