Aktuálně

Policie hledá neslyšícího muže, který napadá na nohu. Od pondělí nepřišel domů více...

HLEDÁME PÁNÍČKA XV.: Pes Majky má na svůj věk hodně energie, rád je i na gauči více...

Malba je o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válce, říká autor graffiti na jihlavském nádraží více...

Dvojka je jednička. Ve Žďáru slavili sedmdesát let od otevření základní školy více...

Malba je o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válce, říká autor graffiti na jihlavském nádraží

Autoři | Foto Chemis

Už několik dní zdobí jihlavské autobusové nádraží malba smutné ženy věšící prádlo svého dítěte. Motivy tohoto vyobrazení vedou k diskuzím nejen mezi přijíždějícími do krajského města, ale i na sociálních sítích. Jak redakci Drbny sdělil sám autor graffiti Chemis, malba symbolizuje mateřskou lásku, vzpomínky a oběti, jež si válečné konflikty neúprosně vybírají. 

Malba podle Chemise, občanským jménem Dmitrije Proškina, zachycuje ženu – matku, která věší prádlo na šňůru, jež představuje život a každý kousek oděvu dokumentuje vývoj jejího dítěte. Začíná kojeneckým bodýčkem, poté dětskými kalhotami se záplatou a fotbalovým dresem, roky dospívání pak potomek prožije v batikovaném triku. Poslední dva kusy oblečení představují vojenskou uniformu.  

„Každý kus oblečení nese příběh – okamžik, který se proměnil v trvalou vzpomínku. Posledním a nejbolestnějším symbolem na šňůře je právě uniforma, připomínající konec jednoho mladého života a hlubokou osobní ztrátu, kterou válka přináší,“ vysvětluje Chemis svoje pohnutky pro tvorbu.

Zeď autobusáku v Jihlavě oživilo barevné graffiti, dráždí maskáče na šňůře

Nudnou šedivou zeď na jihlavském autobusovém nádraží rozzářilo svými barvami nové graffiti. O malbu se o víkendu postaral známý streetartový umělec Chemis a svým výtvorem rozhodně vyvolal emoce a diskuze minimálně na sociálních sítích.

Umělec připomíná, že malba není jen o jedné matce, ale o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válečných konfliktech. „Je o tom, jak válka prorůstá do nejintimnějších částí lidského života – domova, rodiny, dětství. A jak po sobě zanechává prázdnotu, kterou nelze nikdy úplně zaplnit,“ dodává.

Načasování tohoto díla není náhodné, v těchto dnech slavíme 80. výročí od konce druhé světové války. Malba má dle autora tedy nejen připomenout oběti největšího konfliktu v dějinách, ale vyvolat zamyšlení nad křehkostí míru a cenou, kterou za něj platíme. Má být výzvou k empatii, pokoře a úctě k těm, jejichž životy byly válkou navždy změněny.

Zeď pro malbu po Chemisově veřejné výzvě poskytla společnost ICOM transport, která je vlastníkem jihlavského autobusového nádraží. „Osobně Chemisovu tvorbu sleduji dlouho, a tak jsem s nabídkou plochy neváhala,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová, která je známá také svojí aktivní pomocí v aktuálním konfliktu na Ukrajině. 

Ohodnoť článek

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihlava, autobusové nádraží, malba, grafitti, ICOM transport, Chemis

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.