Aktuálně

Řidička vyjížděla z parkovacího místa a poškodila čtyři auta. Dostala pokutu více...

Opilý čtrnáctiletý chlapec vzal dědovi klíčky od auta. Havárii nahlásila jeho matka více...

Andělé bez křídel. Fotografka chce chystaným kalendářem ocenit práci záchranářů více...

Lidé chtějí mít své jméno na fasádě arény. Koupili si už téměř sedm set panelů více...

Malba je o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válce, říká autor graffiti na jihlavském nádraží

Autoři | Foto Chemis

Už několik dní zdobí jihlavské autobusové nádraží malba smutné ženy věšící prádlo svého dítěte. Motivy tohoto vyobrazení vedou k diskuzím nejen mezi přijíždějícími do krajského města, ale i na sociálních sítích. Jak redakci Drbny sdělil sám autor graffiti Chemis, malba symbolizuje mateřskou lásku, vzpomínky a oběti, jež si válečné konflikty neúprosně vybírají. 

Malba podle Chemise, občanským jménem Dmitrije Proškina, zachycuje ženu – matku, která věší prádlo na šňůru, jež představuje život a každý kousek oděvu dokumentuje vývoj jejího dítěte. Začíná kojeneckým bodýčkem, poté dětskými kalhotami se záplatou a fotbalovým dresem, roky dospívání pak potomek prožije v batikovaném triku. Poslední dva kusy oblečení představují vojenskou uniformu.  

„Každý kus oblečení nese příběh – okamžik, který se proměnil v trvalou vzpomínku. Posledním a nejbolestnějším symbolem na šňůře je právě uniforma, připomínající konec jednoho mladého života a hlubokou osobní ztrátu, kterou válka přináší,“ vysvětluje Chemis svoje pohnutky pro tvorbu.

Zeď autobusáku v Jihlavě oživilo barevné graffiti, dráždí maskáče na šňůře

Nudnou šedivou zeď na jihlavském autobusovém nádraží rozzářilo svými barvami nové graffiti. O malbu se o víkendu postaral známý streetartový umělec Chemis a svým výtvorem rozhodně vyvolal emoce a diskuze minimálně na sociálních sítích.

Umělec připomíná, že malba není jen o jedné matce, ale o všech rodičích, kteří ztratili své děti ve válečných konfliktech. „Je o tom, jak válka prorůstá do nejintimnějších částí lidského života – domova, rodiny, dětství. A jak po sobě zanechává prázdnotu, kterou nelze nikdy úplně zaplnit,“ dodává.

Načasování tohoto díla není náhodné, v těchto dnech slavíme 80. výročí od konce druhé světové války. Malba má dle autora tedy nejen připomenout oběti největšího konfliktu v dějinách, ale vyvolat zamyšlení nad křehkostí míru a cenou, kterou za něj platíme. Má být výzvou k empatii, pokoře a úctě k těm, jejichž životy byly válkou navždy změněny.

Zeď pro malbu po Chemisově veřejné výzvě poskytla společnost ICOM transport, která je vlastníkem jihlavského autobusového nádraží. „Osobně Chemisovu tvorbu sleduji dlouho, a tak jsem s nabídkou plochy neváhala,“ uvedla předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová, která je známá také svojí aktivní pomocí v aktuálním konfliktu na Ukrajině. 

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky Jihlava, autobusové nádraží, malba, grafitti, ICOM transport, Chemis

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.