Nudnou šedivou zeď na jihlavském autobusovém nádraží rozzářilo svými barvami nové graffiti. O malbu se o víkendu postaral známý streetartový umělec Chemis a svým výtvorem rozhodně vyvolal emoce a diskuze minimálně na sociálních sítích.
Vlastníkem autobusového nádraží v Jihlavě je již řadu let soukromá firma ICOM transport, jeden z klíčových tuzemských dopravců. A právě předsedkyně představenstva Kateřina Kratochvílová se rozhodla nabídnout vnitřní zeď areálu pro realizaci nové malby z dílny Chemise.
Umělec kazašského původu, vlastním jménem Dmitrij Proškin, proslul např. obrazem plačícího prezidenta Masaryka, který si utírá slzy českou vlajkou (v Olomouci), Jihlavané z jeho tvorby mohou znát i dívku za plotem u pilíře nového Brněnského mostu. Nyní pro svůj nejčerstvější nápad hledal vhodnou plochu a vstříc mu vyšel místní dopravce.
„Jsem moc ráda, že jsme se na spolupráci domluvili. Osobně jeho tvorbu sleduji dlouho, a tak jsem s nabídkou plochy neváhala,“ říká ke vzniku graffiti Kateřina Kratochvílová. Slovo dalo slovo teprve před několika týdny, nešlo o nějak dlouhodobě plánovanou akci. Svůj návrh Chemis firmě poslal dopředu a ta k němu neměla námitek.
A co je tedy k vidění? Prádelní šňůra osázená nejprve dětskými dupačkami, poté chlapeckými tepláky a fotbalovým dresem. Po teenagerovském batikovaném tričku jde však do tuhého – poslední dva kousky znázorňují maskáčovou blůzu a kalhoty. Vše věší ztrápená paní, zřejmě maminka dotyčného, oblečená v černém.
O umělecké hodnotě a zvelebení veřejného prostoru zřejmě nemůže být sporu. „Super, víc takových ploch, víc streetartu ve městech na úkor hnusných zákoutí a zdí,“ chválí na Facebooku Lenka Čtvrtečková, pozitivně se vyjadřovali i mnozí další. Někteří však upozorňují na jistý politický podtext a agitaci. „Proč tam není něco veselejšího? Na busák jezdí spousta lidí, spousta dětí, studentů… Jako denně koukat na dílo, které připomíná válku?“ ptá se Petr Houska.
Vyjádřil se i výtvarník Miloš Henč, který je znám svými malbami na jihlavské chodníky. Ježky jako jihlavská erbovní zvířata však postupem času vyměnil za kritiku Evropské unie, LGBT komunity a další politické a nenávistné motivy, což jihlavská radnice vyhodnotila jako nepřípustné a Henčovu tvorbu z městského majetku nařídila loni odstranit. Umělec tehdy cítil křivdu a rozhořčení, které dal najevo i nyní. „To je přesně to, co chtějí. Maminka s láskou vychová své dítě, aby ho pak odevzdala státu a ten ho někam poslal na smrt válčit do cizí země za zájmy těch, co ho tam poslali.“
A jak to vnímá sama společnost ICOM transport? „Malba dle nás ukazuje koloběh života,“ vysvětluje Petr Král z oddělení vnějších vztahů. „Víme o tom, že Chemis je trochu kontroverzní a rád budí pozornost, protože často využívá politické motivy.“ Ty zřejmě na zdi autobusového nádraží vydrží déle než Henčovy malby na jihlavských chodnících z důvodu soukromého vlastnictví využité plochy.
Chceš nám něco sdělit?Napiš nám