Školáci ze Základní školy Seifertova v Jihlavě se v pondělí 27. února v sídle Kraje Vysočina dozvěděli, jak důležité je starat se o les, na co všechno ho potřebujeme a co všechno z dřeva vzniká. Součástí společné aktivity Nadace dřevo pro život, společnosti Kronospan CR, spol. s. r. o. a Kraje Vysočina byla i kreativní práce. Téměř třicítka dětí z 3. A. se rozdělila do skupinek, vzala do ruky pastelky a vymalovala siluety listnatých a jehličnatých stromků.
„Když jezdíte po naši krásné Vysočině, všude máme lesy, do kterých chodíme na houby a můžou nám sloužit i jinak. Dřevo se totiž používá k výrobě řady užitečných věcí a navíc nezatěžuje naše životní prostředí,“ uvítal děti v krajském sídle radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský, který malým tvůrcům popřál hodně zdaru při malování stromků.
Na úvod setkání Jiří Bartoš z odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina dětem přiblížil, jak lesníci pečují o les, mluvil o sběru osiva, o pěstování sazenic, výchově porostů i o těžbě.
Po prezentaci se žáci třetí třídy rozdělili do skupin, chopili se pastelek a malovali na rozložené siluety stromů. „Každý malujeme něco, tady mám motýla, jelena a hada a tohle je ježek s jablíčky,“ vysvětlovaly děti při své kreativní práci.
Některé malovaly jen samostatné obrázky, jiné vymalovaly stromky do tradiční zelené, ale nechyběly ani traktory, motorová pila nebo samotní lesníci. „Bylo velmi těžké určit nejkrásnější stromek a vítěze, proto se porota rozhodla, že vítězové jste vy všichni. Každý dostane drobné upomínkové dárečky, nafukovací balonky a od Kraje Vysočina medaili s vydrou říční a s heslem Lesník je odborník,“ ocenil dopolední práci žáků ZŠ Seifertova radní Martin Hyský.
Navíc zástupci společnosti Kronospan dětem vymalované stromky dovezou až do školy, kde si ozdobí chodby a pochlubí se ostatním spolužákům.
Lesy tvoří třetinu území Kraje Vysočina, což představuje zhruba 202 tisíc hektarů. Ze 70 % tvoří vysočinské lesy smrk, který je pro svoje vlastnosti užitečný pro další využití. S ohledem na potřebu stabilní produkce jsou ale stále častěji zakládány lesy pestřejší než v minulosti. Většina lesů na Vysočině se využívá hospodářsky - pro produkci dřevní hmoty. Les je ale také stabilizujícím prvkem v krajině, je zdrojem vody, vyrovnává výkyvy teplot a má také půdoochrannou i protierozní funkci.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.