Pracovníci útulků, veterináři, případně strážníci městské policie ve své práci oceňují to, že psi nebo kočky bývají očipovaní. Díky mikročipu, který může být aplikován zvířeti v jakémkoliv věku, se dozví, ve kterém registru je pes registrovaný, a poté mohou zkontaktovat jeho majitele, pokud jde o zvíře, které se zaběhlo.
A jak vlastně takový mikročip vypadá? „Mikročip pro identifikaci zvířat je malý váleček (kapsle) o průměru zhruba 2,2 milimetru a délce cca 11 milimetrů. Každý čip má vlastní identifikační číselný kód. Životnost mikročipu je minimálně 25 let,“ popsala Kateřina Škarková, vedoucí útulku pro opuštěná zvířata a nalezená zvířata Městské policie Jihlava.
Čtvrtek, 9. ledna 2025, 19:24
Ve spolupráci s jihlavským útulkem, který sídlí v Pístově, přinášíme pravidelný seriál, v němž opuštěná zvířata hledají své nové páníčky. Dnes bude řeč hned o pěti pejscích, kteří stále čekají na své nové domovy. Jde o tři pejsky a dvě fenky.
Čip se aplikuje u zvířat, nejčastěji u psů, na levou stranu krku do podkoží speciálním jednorázovým aplikátorem podobným silnější duté jehle. „Mikročip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku,“ ujistila Škarková.
Každý majitel psa má podle veterinárního zákona č. 302/2017 Sb., povinnost mít psa očipovaného. Podobně jako je tomu u očkování proti vzteklině. Škarková upozorňuje, že pokud tak majitel neučiní, tak může dostat pokutu ve výši několik tisíc korun.
Čipování psů je v České republice povinné od roku 2020. „Samotná aplikace mikročipu nestačí, a tento mikročip musí být zaregistrován v některém z národních registrů. I když by člověk předpokládal, že s platným zákonem o povinném čipování bude zřízen i jednotný registr čipů, dosud se tak nestalo,“ dodává vedoucí jihlavského útulku.
Majitelé psů si mohou vybrat, kam psa, respektive jeho čip, zaregistrují. Na výběr je velké množství registrů. Je možné i přihlášení u více registrů najednou.
A proč je důležité, aby bylo zvíře očipováno? „Mikročipy se používají k identifikaci psa nebo kočky. Je to ale především výborný nástroj, jak zjistit okamžitě majitele zaběhnutých psů nebo ztracených koček. Pracovníci útulků, veterinární lékaři nebo strážníci městské policie vlastní čtečku čipů, kterou „přečtou“ zvíře a číselný kód zadají do vyhledávače registrů. Okamžitě je tedy možné zjistit, ve kterém registru je pes registrovaný a následuje zkontaktování majitele a šťastné shledání,“ vysvětlila Škarková.
Na závěr dodává, že je vhodné mít očipovanou i kočku, i když to v ČR není povinné. „Postup je stejný jako u psa, stejně tak tomu je i s registrací. Označení mikročipem není povinné, ale je to výborný nástroj k dohledání majitele.“
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.