Aktuálně

Výbuch v kočičí kavárně způsobil škodu deset milionů. Kriminalisté nyní žádají o pomoc veřejnost více...

Také na Třebíčsku se změní jízdní řády, autobusy najedou o milion kilometrů ročně více více...

Fotbalisté Vysočiny obstáli i proti lídrovi soutěže, se Zlínem remizovali 1:1 a jsou desátí více...

Jihlavou se ponese zvuk motorových pil. K zemi půjdou poškozené stromy, zruší se i některé živé ploty

Autoři | Foto Lenka Dvořáková | Zdroj Ježkovy oči

Na několika místech v krajském městě Vysočiny se bude rozléhat zvuk motorových pil. K zemi půjdou stromy, které jsou suché, poškozené, rozlámané a také ty, které by mohly být nebezpečné pro kolemjdoucí.

Zanedlouho se kácení nevyhnou stromy třeba v lesoparku Velký a Malý Heulos, rozlámané stromy po loňské sněhové nadílce v ulici Havlíčkova, Hradební nebo Žižkova, ale také dřeviny v parku M. R. Štefánika. Kácet se bude i v Horním Kosově, Pávově, Henčově a ve Zborné. 

Nebezpečné stromy 

„Dále dřevorubci pokácí v ulicích Pávovská, Mlýnská, Jiráskova, Sokolovská a dalších suché nebo poškozené stromy, které by mohly být nebezpečné," vysvětlila Hana Marhanová z jihlavského tiskového oddělení a dodala, že náhradní výsadba pak proběhne v následujících letech na plochách, kde je pro stromy dostatek prostoru. 

„Které stromy se budou kácet, jsme si určili vlastním šetřením a přihlédli jsme také k podnětům veřejnosti. Některé stromy bude nutné kácet z důvodu kolize se stavbou nebo rekonstrukcí,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí jihlavského magistrátu Katarína Ruschková.

Město, stejně jako každý vlastník, musí mít podle zákona vyřízené povolení ke kácení dřevin od orgánu ochrany přírody, a to u stromů s obvodem větším než 80 cm měřeném ve výšce 130 cm.
Zdroj: Město Jihlava 

Rušení živých plotů 

V nadcházejících týdnech to v Jihlavě nebude jen o kácení stromů. V lokalitách sídlišť Březinova, Zahradní, Dolina a Horní Kosov budou probíhat úpravy zeleně a pěstební probírky, jejichž součástí bude i rušení některých živých plotů. „Důvodů je několik, například kvůli nevhodnému umístění, druhu keře či slábnoucí vitalitě, které vedou ke zvyšujícím se nákladům na pravidelný řez a údržbu. Žádoucí dosadby volně rostoucích menších keřů budou pak samozřejmě řešeny, a to individuálně,“ dodala Ruschková.

Hodnocení článku je 86 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky kácení, strom, prořezávka, příroda, životní prostředí, Jihlava

Komentáře

Petr Chali

co cekat od jihlavske radnice misto aby podporovali zelen vse kaci vlastni zkusenost

Neděle, 19. ledna 2025, 19:19Odpovědět

Ctirad Přikryl

Největším lesním městem na světě je prý Londýn, v němž vegetuje osm milionů stromů. Měli bychom si vzít příklad, jelikož stromy, mimo jiného prospěšného, čistí vzduch a zejména ve stále častějších letních vedrech poskytují stín a fungují jako velice účinná, osvěžující klimatizace ...

Sobota, 18. ledna 2025, 23:00Odpovědět

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.