Sedmý leden je Mezinárodním dnem Švihlé chůze. Po celém světe se konají na oslavu tohoto svátku tradiční pochody. Nejinak tomu bylo dnes odpoledne v centru Jihlavy. Byli tam k vidění stylově oblečení muži i ženy, všichni si centrem města vykračovali dost netradičním způsobem. Zmíněné pochody jsou inspirovány britským seriálem Monty Python's Flying Circus a jeho legendární institucí Ministerstvem švihlé chůze (Ministry of Silly Walks).
Sraz si lidé dali úderem 16. hodiny u jihlavského „Moráku“. „Vítejte všichni, kteří jste něco znamenali, kteří něco znamenáte a i vy, kteří něco znamenat budete. My, samozvaní zástupci Ministerstva švihlé chůze, kteří jsme se inflitrovali do jihlavského spolku Ji.na.k., jsme se rozhodli, že uspořádáme pochod tak švihlý, jaký město Jihlava ještě nevidělo a jaký si zaslouží,“ přivítal několik desítek lidí hlavní organizátor pochodu a předseda a zakladatel spolku Ji.n.ak. Lukáš Černý. Pochod odstartoval pokřikem „na můj povel švihlou chůzí vpřed!“
Švihlochodci se na pochod vydali každý svým tempem, cílem bylo sídlo Československé církve husitské v Komenského ulici. Za doprovodu harmoniky se vydali nejprve na zkušební chůzi kolem Mariánského sloupu, a to proti směru hodinových ručiček. Lidé v průvodu předváděli zvláštní kreace. Někdo šel bokem, někdo couval, někdo se krčil. Někdo nečekaně poskočil. Nejen toto jsou znaky švihlé chůze vycházejí ze scénky Ministerstvo švihlé chůze ze zmíněného kultovního seriálu Monty Python.
Recesistické akce tohoto typu se konají v různých městech nejen v České republice, například v neděli 5. ledna prošli švihlochodci centrem Olomouce, a o zábavu nebylo, i přes avizovanou nepřízeň počasí, nouze.
Dress code byl požadován jak jinak než ve stylu Monty Python. Recesistické odpoledne vyvrcholilo promítáním kultovní komedie Život Briana, diváci se na faře v Komenského ulici mohli zahřát svařeným vínem.
Dnešní pochod si organizačně vzal na starosti již zmíněný spolek Ji.na.k. V něm se sdružují amatérští umělci k prezentaci své tvorby v oblasti kultury, literatury a výtvarného umění. Pořádají výstavy, koncerty či autorská čtení nebo třeba piknik na Keťásku, který letos bude v červnu.
K recesistické akci se dnes odpoledne zapojilo několik desítek lidí. „Na to, že to byla vlastně první samostatná chůze, tak jsem s účastí spokojený. Myslel jsem si, podle ohlasů na sociálních sítích, že tady bude vyšší počet lidí. Ale přesto si myslím, že atmosféra byla výborná a že si to všichni zúčastnění užili,“ řekl Drbně po skončení pochodu Lukáš Černý.
Dodal, že spolek Ji.n.ak touto chůzí zahajoval vernisáž. „Pokaždé ji zahajujeme jiným způsobem. A jedním z nich byl právě pochod švihlé chůze, který už jsme absolvovali a měl dobrý ohlas a spoustu lidí se nás ptalo, kdy do uskutečníme samostatně. A zjistil jsem si, že v Brně se studenti v rámci recese spojili s manažerskou Monty Pythonu a ustanovili 7. leden jako Mezinárodní den švihlé chůze,“ vysvětlil Lukáš Černý, který pochod absolvoval podruhé.
Podle něj je švihlá chůze náročnou sportovní aktivitou, při které se člověk opravdu zapotí. „Samozřejmě záleží, jakou chůzi si člověk zvolí, já jsem si dnes jednoduchou chůzi nevybral,“ usmál se Černý. Dodal, že chůze vyžaduje jistý trénink. „Jde o to udělat si srandu sám ze sebe, vše hodit za hlavu a nezaobírat se prkotinami. A proč si jen tak neudělat radost,“ zamyslel se Lukáš Černý.
Velkou premiéru měla dnes osmiletá Adéla Singrová. Na začátku pochodu kráčela nejistě, postupně se ale uvolnila a nakonec šla tou pravou švihlou chůzí. „Bylo to dobrý. Jen jsem se strašně styděla jít takhle po Jihlavě. V pochodu jsem si říkala, že to bude dlouhý. Nakonec to ale uteklo a zvládla jsem to. Ani jsem se moc nezadýchala, takový běh je náročnější,“ zmínila jedna z dětských účastnic dnešního švilhlého pochodu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.