Po svátečním vaření často končí tuky a oleje ve dřezech a záchodech, pak ale dochází k ucpávání trubek a kanálů, protože se usazují na jejich stěnách. Opravy pak mohou stát až desítky tisíc. Vychladlý olej mají lidé přelít do plastové lahve a tu pak vyhodit do kontejneru na tuky.
„Například Praha v období Vánoc vyprodukuje odpad jedlých olejů a tuků cca 250 tun,“ uvedla Veronika Krejčí, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí. To je pět tisíc plných van na koupání.
Mastnoty po vylití do dřezu či záchodu tuhnou na stěnách kanalizace a postupně blokují průtok. K tomu se na ně lepí další odpad až trubky ucpou úplně. Pak může špinavá voda zatopit domy nebo zápachem zamořit ulice.
„Opravy ucpaných potrubí se přitom mohou vyšplhat do tisíců korun, u složitějších zásahů i přes deset tisíc,“ sdělil v tiskové zprávě mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.
Problémem jsou tuky i v čistírnách. Tam narušují biologický proces čištění odpadních vod a mohou způsobovat pěnění nebo zahnívání. „To zvyšuje náklady na čištění a snižuje kvalitu vyčištěné vody,“ konstatoval Mrázek.
A jak se tedy tuků a olejů po smažení zbavit? Až vychladnou, dejte je do PET lahve, ne skleněné. Poté ji vyhoďte do kontejneru na tuky nebo odvezte do sběrného dvora. Pokud ani jedno není možné, postačí i směsný odpad.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.