<

Aktuálně

VIDEO: Dukla v Horácké aréně překonala Vsetín. Hru přerušil planý poplach a blackout více...

Skvělá spolupráce IZS v Jihlavě. Pro mladou ženu museli přijet hasiči se žebříkem více...

Mladá maminka má na měsíc dva a půl tisíce korun, potřebuje pro dceru pediatra více...

Revoluční plamen se v Jihlavě rozhořel později. I zde aktivisté zakládali Občanské fórum více...

Významná firma zavře v březnu 2026 závod v Havlíčkově Brodě, je tam 200 zaměstnanců více...

ANKETA: Lidé neumí používat odpadkové koše, na každém druhém je hromada nedopalků, říká radnice

Autoři | Foto Daniela Drozdová

Jihlavská radnice stále pokračuje ve své snaze o čistější město. Situace se s příchodem podzimu zlepšila, zejména v parcích už se neválí tolik odpadků jako v létě. Stále je ale co zlepšovat.

Primátor Petr Ryška (ODS + KDU-ČSL) sdělil, že úklid je pečlivější než dříve, stojí to miliony korun navíc. Čistota města ale záleží zejména na samotných obyvatelích. „Neuvěřitelně mě trápí, když chodím kolem nových košů a nahoře vidím ty cigarety. Je tam jasně uvedené, kde se mají típat a kam se mají vyhazovat,“ uvedl. Je to drobnost, která dělá město krásnější.

Vnímáte, že se v Jihlavě zlepšuje čistota města?

 
 
 
Celkem hlasovalo678 čtenářů
 

K čistotě města vznikla i videa, dle primátora veřejnost jen kritizovala, že to vyšlo na šest tisíc, ale málokdo se podíval, jak má zacházet s cigaretou. Na každém druhém koši je hromada nedopalků, přestože je pět centimetrů od nich díra, kam se mají házet. „Já to nechápu. Když už típnou cigaretu na černé ploše a ne o plech, který k tomu je určený, tak je přeci stejná práce, jestli jí pak hodí do díry, nebo jí nechají ležet,“ podivoval se primátor.

Nové koše přitom pro město navrhl radní David Beke (ODS + KDU-ČSL). Základem koše je sloupek s otvory, kam lze umístit jeden až tři válce s nádobou uvitř, dají se ale využít třeba i k vymezení prostoru. „Mám radost, větrná Jihlava potřebuje koše, ze kterých vítr nebude vyfoukávat odpadky jako sůl,“ napsal k novince na sociálních sítích například Tomáš Kafka. Právě cigarety ale vítr rozfoukává.

Vedení Jihlavy stále trápí čistota města. Je mi líto peněz, které dáme navíc za úklid, řekl primátor Ryška

O dvacet milionů navíc oproti loňskému roku dá letos jihlavská radnice do úklidu města. Navýšená intenzita úklidů znamená také více vysbíraných odpadků, nicméně současná situace vede k úvahám, že část občanů snahu magistrátu bojkotuje.

Radnice dá letos na úklid města o dvacet milionů více. Největší nárůst sesbíraného odpadu je v krajském městě na zelených plochách. V letech 2020, 2021 to bylo sedmnáct tun ročně, loni sedmadvacet. „Letos je to kadý měsíc o tunu víc. jestli to takto půjde dál, budeme mít 39 tun odpadu ze zeleně. A ta plocha nevypadá, že by byla čistější,“ řekl Ryška v půlce prázdnin.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky koš, čistota města, cigarety, Petr Ryška

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.

Pošli tip na kulturní akci

Publikace zaslané kulturní či sportovní akce není garantována a vždy o publikaci rozhoduje redakce.
Zasláním tipu do redakce zároveň deklaruji, že mám svolení s užitím fotografie.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Odesláním formuláře souhlasím s obchodními podmínkami, etickým kodexem a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.