Poctivý nálezce 699 stříbrných mincí dostane od kraje odměnu 111 tisíc korun. Poklad objevil náhodou loni v červnu na Žďársku. Mince uschované v keramických džbánech pocházejí z mnoha států Evropy. Byly mezi nimi i pražské groše nebo tolary ražené od 40. let 16. století. Kdysi by za ně bylo možné pořídit několik nemovitostí.
Nález převzalo krajské Muzeum Vysočiny v Jihlavě. O odměně rozhodla krajská rada, řekl novinářům hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO). „Můžeme se jen domnívat, co majitele před dlouhými stovkami let donutilo obrovské jmění schovat a před kým,“ dodal.
Soubory mincí našel čtyřicetiletý muž ze Žďársku při hledání jeleních trofejí v lese na několika místech v katastru Dolního Čepí. Byly uložené v keramických nádobách, jedna se zachovala neporušená. Nalezené mince byly raženy mimo jiné v Anglii, Švýcarsku, Itálii i Nizozemsku.
Na konzervování mincí pracuje Moravské zemské muzeum v Brně spolu s krajskou konzervátorskou dílnou Muzea Vysočiny Jihlava.
Několik depotů mincí se na Vysočině našlo už dřív. V roce 2015 odevzdal nálezce poklad zlatých a stříbrných mincí u Horních Rápotic a v roce 2016 se sbírky krajského muzea v Jihlavě rozrostly o stříbrné mince nalezené také u Dolního Čepí. Tehdy dostal nálezce 108 tisíc korun.
Nálezci podle ministerstva kultury náleží právo na odměnu. Odměnu poskytuje krajský úřad do výše ceny materiálu, je-li archeologický nález zhotoven z drahých kovů nebo jiných cenných materiálů, v ostatních případech až do výše deseti procent kulturně historické hodnoty archeologického nálezu určené na základě odborného posudku.
Nálezy mincí z Dolního Čepí by měla dokumentovat nová výpravná publikace, jejíž vydání se chystá na rok 2026.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.