Naprostá většina Čechů cítí, že se může otevřeně vyjadřovat k problémům v zemi a aspoň lokálně ovlivnit jejich řešení. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM).
V hodnocení situace v Česku ohledně svobody slova se už lidé zcela neshodnou, největší část dotázaných si ale myslí, že je dobrá. S omezením svobody vyjadřování Češi souhlasí hlavně v případech, kdy někdo šíří nenávist k lidem kvůli jejich rase nebo náboženství.
Skoro tři čtvrtiny obyvatel Česka podle průzkumu cítí, že se mohou bez obav vyjadřovat k problémům a nedostatkům ve společnosti a svobodně vyjadřovat své názory na veřejnosti. Kolem 60 procent dotázaných také uvádí, že mohou ovlivnit řešení problémů v jejich obci či městě a dosáhnout oprávněných požadavků. V případě řešení problémů na celostátní úrovni však více než tři čtvrtiny Čechů míní, že ho ovlivnit nemohou.
Situace kolem svobody slova je podle 44 procent účastníků průzkumu dobrá, podle 33 procent ani dobrá, ani špatná a pouze podle 22 procent lidí špatná. Podobně nejednoznačný názor mají lidé na vývoj svobody slova. Nejvíce lidí - 38 procent - uvádí, že se situace za posledních deset let nezměnila. Podle 37 procent Čechů se zhoršila, kdežto podle 22 procent zlepšila. Přes 50 procent lidí uvádí, že si musí dávat pozor na to, co veřejně říkají, aby se nedostali do problémů s policií, zaměstnavatelem nebo s lidmi na sociálních sítích. V rodině a mezi lidmi ve svém okolí již většina dotázaných cítí, že si na své výroky pozor dávat nemusí.
Asi tři pětiny obyvatel země souhlasí s omezením svobody slova v případech, kdy někdo podporuje či šíří nenávist k lidem kvůli jejich rase, etniku nebo náboženství. V případě šíření myšlenek znevažujících nějakou víru či náboženské symboly a také v případech, kdy někdo šíří myšlenky podporující režimy nepřátelské vůči Česku, už převažují odpůrci omezení svobody slova. Naprostou převahu pak mají zastánci zachování svobody v situacích, kdy by někdo šířil výzvy k občanské neposlušnosti nebo ke změně politického systému revoluční cestou. Více než polovina dotázaných odmítá, že by bylo někdy omezení svobody projevu nezbytné například v zájmu bezpečnosti státu.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.