Počasí dnes25 °C, zítra23 °C
Pondělí 22. července 2024  |  Svátek má Magdaléna
Bez reklam

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

I přes zdražení elektřiny se přechod na tepelná čerpadla vyplatí

PR článek

Zemní plyn a elektřina jdou dlouhodobě ruku v ruce a jejich ceny spolu úzce souvisí. Při prodeji elektřiny na burze určuje její cenu nejdražší zdroj, ze kterého se v danou chvíli vyrábí. Když tedy zdraží plyn, zdraží i elektřina. V dlouhodobém časovém horizontu je ale poměr jejich cen stálý - 1 MWh plynu stojí přibližně polovinu toho co 1 MWh elektřiny.

Na změnu ceny zemního plynu a elektřiny reaguje cena tepelné energie. Záleží na tom, z čeho se teplo vyrábí.

Kde jsou ty doby, kdy domácnosti platily za teplo ze systému centrálního zásobování teplem (SCZT) maximální cenu ve výši 120 Kč/GJ. Psal se rok 1993, v dalším roce cena tepelné energie odpovídala max. 139 Kč/GJ, a i v následujících letech se cena tepla ze SCZT postupně v řádu procent zvyšovala.

V roce 2020, kdy klesla sazba DPH na teplo z 15 % na 10 % již byla průměrná cena z uhlí ve výši 580 Kč/GJ s DPH a tam, kde palivem byl zemní plyn, cena tepla atakovala hranici 700 Kč/GJ. Naproti tomu, bytové domy, které měly vlastní zdroj tepla s tepelnými čerpadly na vytápění a výrobu teplé vody v objektu, platily cenu 270-320 Kč/GJ.

Válka na Ukrajině jistě měla nezpochybnitelný dopad na ceny tepla v České republice. V roce 2022 mnoho domácností zásobovaných teplem z plynových výtopen zažily cenový šok. Výjimkou nebyla ani cena tepla ze SCZT přes 3 000 Kč/GJ.

V roce 2023 se výsledná cena tepelné energie ze SCZT dle druhu paliva a lokality již zpravidla pohybovala mezi 900–1 600 Kč/GJ tepla.

Kotelny s tepelnými čerpadly mají oproti ostatním provozům značnou výhodu, říká se jí účinnost.

Zdražení elektřiny se tak v ceně tepla z tepelných čerpadel projeví jen z jedné třetiny, zbytek získané energie je zadarmo, ze vzduchu.

Bytový dům s vlastním tepelným zdrojem nemá potřebu generovat finanční zisk, jeho cílem je minimalizovat náklady na vytápění a výrobu teplé vody pro uživatele bytů v domě. V současné době se cena tepla z takového zdroje s ostatními provozními náklady pohybuje mezi 500-700 Kč/GJ.

Kombinace s fotovoltaikou je geniální

Nejlevnější energie pro dům je ta, která se v domě vyrobí a zároveň spotřebuje. Tedy, krom jiného bez tepelných ztrát v distribuci mezi výrobou v teplárně a spotřebou v domě. Další snížení energetické závislosti je možné docílit instalací fotovoltaické elektrárny a vytěženou elektřinu spotřebovat na provozu zdroje tepla a ohřevu teplé vody.

Topte levně a začněte si užívat peníze jinak i Vy

Jak kotelny s tepelnými čerpadly fungují Vám rádi ukážeme na našich více než 150 realizacích. Na jaro chystáme slavnostní předání nových kotelen, prohlídky realizací s několikaletým provozem, i semináře určené tématice tepelných čerpadel na bytových domech.

Hodnocení článku je 34 %. Ohodnoť článek i Ty!

Štítky elektřina, energie, tepelné, čerpadlo

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

I přes zdražení elektřiny se přechod na tepelná čerpadla vyplatí | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.