Aktuálně

Řidič vjel přes oplocení na staveniště mostu, kde převrátil auto na střechu více...

Na Vysočině hnízdí rekordní počet orlů mořských. Je mezi nimi i ten, který v lednu přežil otravu jedem

Autoři | Foto Tomáš Bělka

Mezi orly mořskými, kteří letos vyvedli mláďata na Vysočině, je i pták, který v lednu přežil otravu karbofuranem. Čtyřletý orel hnízdí v národní přírodní rezervaci Ransko, sdělil zoolog Petr Mückstein z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).

Přiotráveného orla zkraje roku našli poblíž Benátek u Ždírce nad Doubravou na Havlíčkobrodsku. Díky pomoci v záchranné stanici Lipec se ho podařilo znovu vypustit do přírody. Tento orel byl jako mládě okroužkovaný v roce 2020 na Rychnovsku. „Mimořádně zajímavé je, že takto mladé zvíře už hnízdí a dokonce úspěšně vyvedlo jedno mládě. Obvykle totiž tito dravci dosahují pohlavní dospělosti později, v pěti až šesti letech,“ uvedl Petr Mückstein.

Česká společnost ornitologická (ČSO) informovala na začátku ledna o otrávení dvou orlů mořských na Vysočině. Orel, který byl nalezený u Osové Bítýšky na Žďársku, uhynul. I přes ztráty způsobené otravami podle ochránců přírody početnost orlů mořských na Vysočině každoročně stoupá. Uvedli, že letošních 25 obsazených hnízd je rekordních.

Problematická těžba v lesích

Orli začínají hnízdit v únoru, největším nebezpečím je pro ně v té době těžba v lesích. Samice při vyrušení hnízdo opustí a při nízkých teplotách dochází rychle k zastuzení vajec nebo k úhynu mláďat. Tým členů místní pobočky ČSO a AOPK se proto snaží všechna hnízda najít na začátku hnízdění.

Česká společnost ornitologická (ČSO) tento týden řeší první letošní případ cílené otravy dravců, konkrétně šlo o orly mořské a káně lesní. Stalo se tak na dvou místech na Vysočině. Jeden z orlů byl nalezen ještě živý a byl převezen do záchranné...

„Díky efektivní spolupráci a vstřícnosti vlastníků lesa se daří většinu hnízd ochránit před rušením a zajistit úspěšné vyvedení mláďat,“ uvedl Václav Hlaváč, ředitel regionálního pracoviště AOPK. Dodal, že velmi dobře funguje spolupráce s pracovníky Lesů ČR. U soukromých pozemků pomáhá kontaktovat vlastníky a projednat s nimi přerušení lesních prací krajský odbor životního prostředí

Krajský úřad se na ochraně orlů mořských podílí vzhledem k tomu, že jde o zákonem chráněný kriticky ohrožený druh.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Chceš nám něco sdělit?Napiš nám

Napiš do redakce

Pošli nám tip na článek, reakci na daný článek nebo jakoukoliv zpětnou vazbu.

* Soubor není povinné přikládat.
Napište první písmeno abecedy.

Štítky příroda, orel mořský, hnízdění, Ransko, Vysočina

Komentáře

Přihlášení uživatele

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.