Vlci byli v novodobé historii na Vysočině poprvé zaznamenáni v roce 2016, loni se narodila dvě mláďata. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) varuje před útokem na hospodářská zvířata, která mohou být při špatném zabezpečení pro vlky snadná kořist.
„Vlci jsou v přírodě důležití, pomáhají regulovat přemnoženou spárkatou zvěř,“ zdůraznil Václav Hlaváč z AOPK. S chovateli zvířat v této věci komunikuje. Radí, jak stáda zabezpečit a kde lze získat finance. Kombinací vhodných opatření je možné riziko snížit na minimum.
První podezření na napadení hospodářských zvířat vlkem se datuje k roku 2019. Další se objevilo až koncem loňského roku. „Letos máme od chovatelů hlášena tři napadení, v případě Olešenky na Havlíčkobrodsku nyní analýza DNA potvrdila, že se skutečně jednalo o vlka. Víme, že to byl samec a že zatím tento jedinec nebyl na našem území geneticky zaznamenán," řekl Hlaváč s případu, kdy bylo při dvou útocích zahubeno pět ovcí.
Chovatelé mají v případě vlčího útoku nárok na náhradu škod. Stát je podporuje i jinak. „Na zabezpečení stád poskytuje dotace, je také možné žádat o náhradu újmy za ztížené zemědělské hospodaření v důsledku opakovaného výskytu vlka," vyjmenoval Hlaváč. Při výskytu vlka je totiž třeba zaměstnávat pastevce, udržovat oplocení nebo mít pastevecké psy.
Z Operačního programu Životní prostředí je poskytována stoprocentní dotace na pořízení elektrických ohradníků, pevného oplocení, pasteveckých psů a dalšího příslušenství. „Tato finanční podpora je dostupná i pro drobné chovatele, jelikož minimální počet chovaných kusů hospodářských zvířat je stanoven na pět a podporu lze přiznat opatřením již od výše padesáti tisíc korun,“ dodala Karolína Šůlová z AOPK.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.