Topná sezona je v plném proudu a naplno to poznali také hasiči, kteří od začátku roku vyjížděli hned k několika požárům. Radí proto, jak takové situaci předejít a jak se zachovat, pokud u vás požár vypukne.
„Topná sezóna je v plném proudu a nám ve statistikách přibývají požáry komínů. Jen od začátku února jich evidujeme sedm, což je přibližně dva denně,“ uvedli například jihočešti hasiči na sociální síti X (dříve Twitter).
Podle hasičů se dá takovému požáru snadno předejít. Je nutné mít komín řádně vyčištěný a mít v pořádku i samotné topidlo. Podmínky čištění, kontroly a revize komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv jsou jasně dané legislativou. Podle výkonu spotřebiče a druhu paliva by se měla provádět jednou, dvakrát nebo třikrát ročně.
????????Máte řádně vyčištěný komín? Máte platnou revizi topidla?????????
— HZS Jihočeského kraje (@HZS_jihocesky) February 5, 2024
Topná sezóna je v plném proudu a nám ve statistikách přibývají požáry komínů. Jen od začátku února jich evidujeme 7, což je přibližně dva denně!! pic.twitter.com/09CrXvTCYT
Kontroly a čištění spalinové cesty provádí osoba, která je držitelem živnostenského oprávnění v oboru kominictví. Spotřebiče na pevná paliva s výkonem do 50 kW mohou kromě kominíka vyčistit lidé doma sami. Na revizi si lidé musí lidé pozvat odborníka, který má k tomu osvědčení.
Důležité je podle hasičů vědět, jak se zachovat v případě, že doma požár komínu vypukne. „Je třeba odklidit z blízkosti komína veškerý hořlavý materiál a zavolat hasiče na tísňovou linku 112 nebo 150. Lidé by nikdy neměli hasit hořící saze vodou. Voda na rozpáleném komíně vytvoří páru, která se rozpíná, a může dojít k roztrhnutí komína,“ upozorňují hasiči.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.