Počasí dnes7 °C, zítra6 °C
Čtvrtek 18. dubna 2024  |  Svátek má Valérie
Bez reklam

Spotřeba tepla loni v Česku meziročně klesla o šest procent

Spotřeba tepla z centrálních tepláren v Česku v loňském roce klesla meziročně o šest procent. Příčinou bylo zejména nadprůměrně teplé počasí, loňský rok byl oproti teplotnímu průměru posledních 14 let o deset procent teplejší, tedy méně náročný na vytápění. Kratší bylo i topné období. Loni se snížila spotřeba i dalších energií, u nichž vedle počasí působily i vyšší ceny.

Topné období v loňském roce trvalo celkem 220 dní, což je o 14 dnů méně než v roce 2022. Průměr poslední dekády je pak proti předloňsku ještě o dva dny delší.

"Rok 2023 byl o 6,7 procenta méně náročný na vytápění než rok 2022 a dodávka tepla klesla podle předběžných dat meziročně o šest procent. Oproti dlouhodobému průměru byla náročnost loňského roku na vytápění nižší o deset procent. Při správně nastavených zálohách mohou domácnosti očekávat při konečném vyúčtování dodávky tepla za rok 2023 převážně mírné přeplatky,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek.

Meziročně chladnější byly loni měsíce únor a květen, srovnatelné pak duben a listopad. Naopak výrazně teplejší byly loni září a říjen, kdy se topilo jen 17 dnů. O rok dříve to bylo 44 dnů. Teplejší byl loni také leden, který byl s průměrnou teplotou 2,2 stupně třetí nejteplejší od roku 1961.

Oproti předloňsku se podle Hájka mírně měnil trend ve vytápění u domácností. "Porovnání spotřeby tepla v listopadu 2023 se stejným měsícem roku 2022 ukazuje nárůst spotřeby tepla o šest procent, ačkoli teplotně byly oba měsíce téměř shodné. To naznačuje, že se lidé postupně vracejí k normálu, a mírně zvýšili teplotu v bytech. Uvidíme, zda další měsíce probíhající topné sezony tento trend potvrdí," uvedl Hájek. Podobné navýšení spotřeby podle něj odpovídá zvýšení vytápění zhruba o jeden stupeň.

Češi loni šetřili i s plynem a elektřinou. Spotřeba zemního plynu v loňském roce meziročně klesla o sedm procent na 7,1 miliardy metrů krychlových, což bylo nejméně od roku 1994. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti EGÚ Brno. Podle předběžných odhadů se snížila i spotřeba elektřiny, přesné statistiky ovšem ještě nejsou k dispozici.

Ohodnoť článek

Autoři | Foto ri | Pixabay

Štítky teplo, topení, Martin Hájek, EGÚ, energetika, statistika, spotřeba, 2023, ČR

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.

Spotřeba tepla loni v Česku meziročně klesla o šest procent | Společnost | Zprávy | Jihlavská Drbna - zprávy z Jihlavy a Vysočiny

Můj profil Bez reklam

Přihlášení uživatele

Uložené články mohou používat pouze přihlášení uživatelé.

Přihlásit se pomocí GoogleZaložením účtu souhlasím s obchodními podmínkami, etickým
kodexem
a rozumím zpracování osobních údajů dle poučení.

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.