Ochránci přírody na Vysočině přišli s upozorněním, které se týká škeblice asijské, jež patří mezi takzvané invazivní druhy mlžů. Ty mohou kvůli svému rychlému šíření vytlačovat naše původní druhy mlžů – škeblí a velevrub.
Na skutečnost přišla zooložka Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) poté, co byl vypuštěný rybník na Humpolecku a kolemjdoucí zaujalo velké množství lastur škeblí. Ty zooložka určila právě jako škeblici asijskou.
Uvedený druh mlžů pochází z jihovýchodní Asie, odkud byla se zásilkou ryb neúmyslně zavlečena do Evropy. „V naší přírodě byla poprvé zjištěna v devadesátých letech minulého století. Podobně jako naše původní druhy škeblí se i škeblice asijská rozmnožuje prostřednictvím larev (tzv. glochidií), které parazitují na žábrách ryb. Na rozdíl od většiny našich druhů mohou glochidie škeblice asijské napadat velmi široké spektrum druhů ryb, což jí dává významnou výhodu při šíření do nových lokalit. Na obsazených lokalitách se pak škeblice jako konkurenčně silnější často rychle namnoží, zatímco původní druhy měkkýšů ustupují či zcela vymizí,“ uvádí pracovníci AOPK.
Škeblice se šíří především prostřednictvím ryb infikovaných larvami, a to jak při přirozené migraci ryb, tak při převozu ryb lidmi při zarybňování. K šíření však může přispět i snaha o záchranu škeblí, uvízlých v bahně vypuštěného rybníka. „Zde je třeba dbát vždy velké opatrnosti, měkkýše nikdy nepřemísťovat na jiné lokality a při jakémkoliv podezření na výskyt nepůvodního druhu informovat odborníky,“ upozorňuje agentura na svém webu.
Škeblici asijskou si lidé mohou splést s našimi druhy měkkýšů, protože je podobná škeblím a velevrubům. Liší se však od nich svou délkou. Škeblice může dorůst až do velikosti 25 centimetrů. Podobné velikosti dosahuje u nás pouze zákonem chráněná škeble rybničná. Ta má oproti škeblici protáhlejší schránku.
V Kraji Vysočina se škeblice asijská vyskytuje sporadicky, pracovníci agentury zaznamenali její výskyt pouze na třech rybnících na Humpolecku, dále byla potvrzena na jednom rybníku na Pelhřimovsku a u Moravských Budějovic.
„Je však možné, že se vyskytuje i jinde, jen zatím unikala pozornosti. Dobrá znalost rozšíření je v boji proti invazním druhům zásadní. Šíření škeblice, stejně jako další invazních druhů, je nejsnazší zastavit na samém počátku invaze,“ upozorňují ochranáři.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.
Ale to se pseudo-ekologističtí žido zelení soudruzi mýlíte,to není žádná hrozba pro přírodu,to je normální evoluce,akorát námi trošku více urychlená oproti te klasické přírodní!!!!!!!!