Přibližně třetina Čechů plánuje sepsat závěť nebo ji už sepsanou má. Před sedmi lety se závětí počítala čtvrtina lidí. Jejich počet se zvýšil především po pandemii covidu-19. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury Ipsos, kterého se zúčastnilo 1 050 lidí. O jeho výsledcích dnes informovala nezisková organizace Člověk v tísni.
Čtyři procenta Čechů již závěť sepsanou mají, dalších 28 procent se na to chystá. Naopak se závětí nepočítá 36 procent lidí a 32 procent ještě není rozhodnutých. Častěji závěť plánují ženy a starší lidé. Ve věkové kategorii nad 66 let chce závěť sepsat 38 procent dotázaných. Větší zájem o ni mají rovněž domácnosti s vysokými příjmy.
Podle údajů notářské komory bylo v roce 2015 sepsáno 17.300 závětí, v loňském roce více než 27 000. „Pandemie covidu-19 přiměla k zvážení sepsání závěti 14 procent respondentů, což významně přispělo k rostoucímu zájmu o tento právní instrument," uvedli autoři průzkumu.
Loni připadl státu majetek v hodnotě kolem 263 milionů korun od lidí, kteří neměli žádného dědice. Podle průzkumu přitom 74 procent dotázaných souhlasí s tím, že pro ty, kteří nemají blízké příbuzné, může být příjemnější odkázat majetek dobročinné organizaci, než ho nechat propadnout státu.
V závěti ale na dobročinné organizace pamatovalo necelé procento Čechů. „Někdy nemají přímé dědice, nebo si chtějí vypořádat majetek a předejít rodinným sporům. Často jsou mezi zůstaviteli i poměrně mladí lidé, padesátníci i šedesátníci,“ řekl Tomáš Vyhnálek z Člověka v tísni. Této neziskové organizaci lidé v posledních několika letech odkázali zhruba 30 milionů korun.
Několik desítek neziskových organizací v Česku vytvořilo koalici Za snadné dárcovství, které vyhlašuje každoročně Měsíc dobročinné závěti. Letos od 13. září do 13. října dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci, proplatí notářský poplatek za sepsání závěti. "Cílem je upozornit, že prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. Věnovat lze peníze, nemovitosti, cenné papíry," uvedl Člověk v tísni. Součástí koalice Za snadné dárcovství jsou vedle Člověka v tísni také třeba Amnesty International ČR, Armáda spásy, Domov Sue Ryder, Lékaři bez hranic, Post Bellum nebo Zdravotní klaun.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.