Legendární snímek „mlhoviny v Andromedě“ vznikl přesně před sto lety v noci z 12. na 13. září 1923. Podle odborníků sehrála v tomto případě obrovskou roli náhoda. Když astronom Josef Klepešta exponoval snímek, proletěl zorným polem dalekohledu jasný meteor neboli bolid. Tím vznikla unikátní fotografie, která obletěla svět.
Autorem slavného snímku je astrograf a zakládající člen České astronomické společnosti Josef Klepešta. Fotografie se stala naprosto ikonickou a lze ji najít ve všech odborných československých publikacích.
„Šlo o velkou náhodu. Tehdy osmadvacetiletý Klepešta fotografoval čtyřhodinovou expozicí na skleněnou desku 20 centimetrovým astrografem hvězdárny v Ondřejově galaxii M31 v souhvězdí Andromedy. Během expozice prolétl zorným polem bolid, který zanechal jasnou stopu a tak vznikla jeho slavná fotografie,“ přibližuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Na snímku jsou vidět hvězdy z naší galaxie Mléčná dráha. Zachycena je tam i jedna z nejbližších galaxií, Galaxie M31 v souhvězdí Andromedy vzdálená 2,5 milionu světelných roků od Země. „Naší galaxii je podobná svou velikostí, počtem hvězd a spirální strukturou,“ přibližuje Suchan.
Galaxie M31 a ta naše se k sobě podle odborníků přibližují a za zhruba 4,5 miliardy let se začnou spojovat a pravděpodobně vytvoří obří eliptickou galaxii. „Světelná čára na snímku je zachycený prolétající jasný meteor, tedy světelný jev odehrávající se v atmosféře naší planety,“ upřesňuje odborník.
Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat / přihlásit přes Facebook.